Dzień dobry :)
Edukacja polonistyczna
Temat: Przewodnik małego turysty. ( Zapisz w zeszycie)
Na dzisiejszej lekcji ułożysz i zapiszesz rady dla początkującego turysty na podstawie przeczytanego tekstu i własnych doświadczeń; Poćwiczysz zapisywanie adresu.
- Zastanów się i powiedz, który z wymienionych rodzajów turystyki należy do Twoich ulubionych: piesza, rowerowa, samochodowa, powietrzna, wodna. Pamiętaj, że podczas podróżowania powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.
- Przeczytaj tekst, który mówi o tym, jak turysta powinien przygotować się do wycieczki i jak się podczas niej zachowywać – ,, W drogę”, podręcznik, s. 66, 67. Opowiedz, co zapamiętałeś o tych przygotowaniach i zasadach bezpieczeństwa – ćwiczenie 1, podręcznik, s. 67.
- Udziel rad początkującemu turyście i zapisz kilka z nich w zeszycie – ćwiczenie 2, podręcznik, s. 67. Możesz zacząć tak: – zabierz strój na każdą pogodę, – weź wygodne, nieprzemakalne buty…
- Zaprojektuj w zeszycie znaczek małego turysty – ćwiczenie 3, podręcznik, s. 67.
- Skompletuj listę rzeczy, które powinny się znaleźć w plecaku każdego turysty – ćwiczenie 1, zeszyt ćwiczeń, s. 79.
- Wykonaj ćwiczenie 2, zeszyt ćwiczeń, s. 79 zgodnie z poleceniami. Ostatni podpunkt wykonaj w zeszycie.
- Uzupełnij tabelę parami wyrazów w liczbie pojedynczej lub mnogiej – ćwiczenie 4, zeszyt ćwiczeń, s. 81. Ułóż zdanie z parą wyrazów w liczbie pojedynczej i zdanie z parą wyrazów w liczbie mnogiej. Zapisz zdania w zeszycie.
- Będąc na wakacjach wysyłamy często listy lub kartki pocztowe. Pamiętaj, że na listach lub kartkach pocztowych powinny się znaleźć niezbędne informacje, takie jak: imię i nazwisko adresata, nazwa ulicy, nr domu i mieszkania, kod pocztowy, nazwa miejscowości. W pisowni adresów stosujemy skróty, np.: ul. -ulica, m. – mieszkanie, Sz. P. – Szanowny Pan/ Szanowna Pani.
- Wykonaj ćwiczenie 5, zeszyt ćwiczeń, s. 81.
- Napisz w zeszycie adres do wybranej osoby. Pamiętaj o pisowni wielką literą imion i nazwisk, nazw ulic i miejscowości. Zastosuj skróty adresowe.
Zajęcia rozwijające z edukacji polonistycznej
Temat: Jestem przewodnikiem. ( Zapisz w zeszycie)
Dziś zaprezentujesz walory turystyczne Twojej miejscowości.
- Przewodnik turystyczny to osoba zawodowo oprowadzająca turystów lub odwiedzających po wybranych obszarach, miejscowościach i obiektach, udzielając o nich fachowych informacji oraz sprawująca opiekę nad turystami lub odwiedzającymi – wg. Wikipedii.
- Posłuchaj opowieści przewodnika o ciekawych miejscach w Rytwianach i okolicy, które warto odwiedzić – w filmie pt.,, Wędrówki po Polsce – RYTWIANY”.
- Przewodnikiem turystycznym nazywana jest również publikacja w formie książki, broszury, folderu lub ulotki, przeznaczona dla turystów zwiedzających / odwiedzających teren lub obiekt w niej opisywany według zaproponowanej trasy ( lub wielu tras) zwiedzania – wg. Wikipedii.
- Przeczytaj tytuły przewodników po Polsce i obejrzyj ich okładki w grafice Google. Zaprojektuj własną okładkę do przewodnika po Twojej miejscowości. Opisz w zeszycie w kilku zdaniach jej walory turystyczne, wskaż miejsca, które warto zobaczyć, odwiedzić.
Edukacja przyrodnicza
Temat: Rośliny chronione w Polsce. ( Zapisz w zeszycie)
Dziś poznasz nazwy wybranych roślin chronionych.
- Celem ochrony przyrody jest m.in. zapewnienie istnienia gatunków roślin oraz miejsc ich występowania. Szczególnej ochronie podlegają gatunki rzadko występujące, podatne na zagrożenia oraz zagrożone całkowitym wyginięciem. Rok 2020 to Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin. W tym czasie powinniśmy zastanowić się nad tym, jak dbać o rośliny, w szczególności te znajdujące się pod ochroną, aby nie były narażone na rozmaite choroby, niszczycielską działalność niektórych ludzi, zmiany klimatu i niekorzystne zjawiska pogodowe.
- Poznaj listę roślin chronionych zamieszczoną na stronie – www. atlas – roslin.pl
- Rozpoznaj na zdjęciach rośliny chronione i wpisz ich nazwy do krzyżówki. Litery z ponumerowanych pól zapisz w odpowiednich okienkach pod krzyżówką i odczytaj hasło – ćwiczenie 3, zeszyt ćwiczeń, s. 80.
- Narysuj w zeszycie do przyrody dwie wybrane rośliny chronione i podpisz je.
Wychowanie fizyczne
Przygotuj strój do ćwiczeń, piłeczki pingpongowe i kubeczki plastikowe. Dziś polecam Ci ćwiczenia na koordynację, orientację, szybkość i celność rzutu. Ćwicz razem z prowadzącym : WF w domu – zabawy z piłeczkami.
Życzę miłej pracy i zabawy :)
Edukacja polonistyczna – 1 godz.,
Zajęcia rozwijające z edukacji polonistycznej – 1 godz.,
Edukacja przyrodnicza – 1 godz.,
Wychowanie fizyczne – 1 godz.
Comments are closed.