W dniach 28.10.24 – 30.10.24 uczniowie klas VII i VIII z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rytwianach uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Poznania, Biskupina oraz Gniezna. Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu Ministra Edukacji Narodowej noszącego nazwę „Podróże z klasą”. W pierwszym dniu wycieczki, mimo zmęczenia podróżą, uczniowie z zainteresowaniem słuchali pani przewodnik, która oprowadzała nas po Ostrowie Tumskim. Należy dodać, że jest to miejsce, gdzie powstał najstarszy z dotychczas odkrytych kościołów w Polsce (tzw. kaplica Dąbrówki – ok. 965 r.). To także siedziba pierwszego polskiego biskupstwa wraz z najstarszą katedrą w kraju, która powstawała jeszcze w czasach Mieszka I. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie malowniczej poznańskiej starówki, a następnie wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania. W tym miejscu mogliśmy przekonać się, że zdobywanie wiedzy i umiejętności przez zabawę to jest to, co lubimy najbardziej! Panowie prowadzący warsztaty w niebanalny i bardzo przystępny sposób wprowadzili nas w świat kulinarnych tajemnic. Mogliśmy dowiedzieć się, jak przygotowuje się rogale świętomarcińskie. Mało tego, młodzież z naszej szkoły sama przyrządziła ciasto na te pyszne wypieki. Wtorek powitaliśmy z nową energią. Jak się okazało, była ona nam bardzo potrzebna, ponieważ drugi dzień wycieczki wymagał od nas dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Odwiedziliśmy Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. W tym miejscu nawet najbardziej odporni na wiedzę z zakresu historii mogą stać się jej zagorzałymi fanami. Fakty dotyczące polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, którzy złamali szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, a następnie opracowali metody pozwalające na regularne odczytywanie niemieckich szyfrogramów, podane są w bardzo interesującej formie. Dodatkowym atutem Centrum Szyfrów jest nie tylko możliwość poznawania przez odwiedzających różnych rodzajów szyfrów, ale także samodzielne kodowanie wiadomości. Szczerze mówiąc, trochę zabrakło nam czasu na zwiedzenie wszystkich punktów i stanowisk w tym interesującym miejscu. Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Mimo niesprzyjającej aury byliśmy pod dużym wrażeniem miejsca, które już ok. 2700 lat temu tętniło życiem.
Kolejny dzień wyjazdu wiązał się z wizytą w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Pełen pasji i niesamowitej energii pan przewodnik, który oprowadzał nas po muzeum, potrafił zainteresować historią nawet najbardziej znużonych uczestników naszej grupy. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Archikatedry Gnieźnieńskiej – Bazyliki Prymasowskiej Wniebowzięcia NMP znajdującej się na Wzgórzu Lecha. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiło monumentalne wnętrze świątyni oraz oczywiście jeden z najcenniejszych unikatowych zabytków: tzw. Drzwi Gnieźnieńskie. Trzeci i, niestety, ostatni dzień naszej wyjazdu zakończył się obowiązkową wyprawą po pamiątki. Czas płynął nieubłaganie, należało wracać do domu.
Wielu z naszych uczniów miało możliwość po raz pierwszy odwiedzić Wielkopolskę. Piękno odwiedzonych miejsc, atrakcyjny i ciekawy dla współczesnego nastolatka sposób ukazania historii jako tej dziedziny wiedzy, która „uczy życia” na pewno sprawią, że wielu z nas tutaj, do miejsca, które nazywane jest kolebką państwa polskiego, na pewno jeszcze z wielką przyjemnością powróci.
Małgorzata Wójcicka
Comments are closed.