Dzień dobry dziewczęta :-) W dzisiejszym dniu dowiecie się, a VII klasa przypomni sobie jak prawidłowo dokonać pomiaru tętna spoczynkowego.
Tętno, nazywane potocznie również pulsem, jest rytmicznym ruchem naczyń, który polega na rozciąganiu i kurczeniu się ścian tętnic pod wpływem mechanicznego działania tłoczonej krwi przez lewą komorę serca. Z punktu widzenia osoby trenującej istotne jest tętno spoczynkowe. Tętno to należy badać rano, najlepiej tuż po przebudzeniu, zanim wstaniemy z łóżka. Tętno spoczynkowe (HRsp) jest najniższym tętnem, jakie osiągamy w ciągu dnia, które występuje w momencie, gdy pozostajemy w spoczynku, leżąc lub siedząc i jest niższe o około 20 uderzeń od tętna dziennego. Przeciętna wartość tętna spoczynkowego u osób prowadzących siedzący tryb życia waha się w granicach 60-80 uderzeń na minutę. Im organizm bardziej wytrenowany wysokość tętna spoczynkowego powinna być niższa i wahać się w zakresie od 40 do 60 uderzeń na minutę, a nawet spaść poniżej 30 uderzeń. Do powyższych parametrów należy jednak podchodzić z rezerwą i zawsze brać pod uwagę inne czynniki takie jak stan zdrowia czy uwarunkowania genetyczne. Jeśli natomiast nasze tętno spoczynkowe przekracza wartość powyżej 80 uderzeń na minutę, może oznaczać to ryzyko choroby sercowo- naczyniowej.
Jak obliczyć tętno spoczynkowe?
Tętno spoczynkowe najlepiej monitorować w nocy, kiedy organizm jest wyciszony i odpoczywa. Dlatego bardzo skutecznym sposobem na zmierzenie tętna spoczynkowe jest urządzenie monitorujące pracę serca np. zegarek z pulsometrem, który zakładamy na noc.
Nie musimy jednak inwestować w nowy sprzęt, ponieważ tętno spoczynkowe możemy również zmierzyć bez użycia specjalnych do tego urządzeń. Tętno spoczynkowe należy mierzyć rano, zaraz po przebudzeniu i przed wstaniem z łóżka. Najlepszym miejscem do mierzenia tętna jest tętnica promieniowa na nadgarstku lub tętnica szyjna. Należy przyłożyć dwa palce do tych miejsc, na zegarku lub komórce odmierzyć czas 15 s i tym czasie policzyć ilość uderzeń, a następnie otrzymaną wartość pomnożyć razy 4. Uzyskany wynik jest ilością uderzeń na minutę, czyli naszym tętnem spoczynkowym. Im otrzymana wartość będzie niższa, tym nasze serce jest bardziej wydajne.
Na kolejnych zajęciach dowiemy się jak i kiedy dokonywać pomiaru tętna powysiłkowego.
Pozdrawiam Was :-) Pozostańcie w zdrowiu. J.W.
Comments are closed.