Dzień dobry!
Temat: Organizacje międzynarodowe.
Każde państwo dąży do realizacji określonych zadań zgodnych z własnym interesem, czyli z racją stanu. Aby osiągnąć te cele, na arenie międzynarodowej współpracuje – a czasami rywalizuje – z innymi krajami. Działania takie nazywa się polityką zagraniczną.
Polska na arenie międzynarodowej realizuje swoje interesy nie tylko przez prowadzenie polityki zagranicznej, lecz także przez aktywny udział w działalności organizacji międzynarodowych. Członkostwo w takich zrzeszeniach pozwala państwom na wspólne rozwiązywanie problemów o ponadnarodowym zasięgu.
Polska należy m.in. do NATO (Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego) – międzynarodowego sojuszu militarnego, który powstał w połowie XX w. W razie zagrożenia agresją wojskową państwa zrzeszone w NATO mogą liczyć na pomoc ze strony pozostałych krajów członkowskich.
Polska była także wśród państw założycielskich Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), która powstała w 1945 r. Celem tej instytucji jest zachowanie pokoju na świecie.
Najważniejsze organy działające w ramach ONZ to: Zgromadzenie Ogólne, w którym każde państwo członkowskie ma jednego przedstawiciela, oraz Rada Bezpieczeństwa, decydująca o podejmowaniu przez organizację akcji militarnych. Aby utrzymać pokój, ONZ przeprowadza misje wojskowe w regionach zagrożonych konfliktami. Rzeczpospolita Polska uczestniczy również w działaniach OBWE, czyli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, powstałej w 1994 r. Stowarzyszenie to przede wszystkim zapobiega powstawaniu konfliktów w Europie i umacnia bezpieczeństwo kontynentu, a także czuwa nad przestrzeganiem praw człowieka. Polska była jednym z pomysłodawców utworzenia OBWE.
Praca domowa:
Wyjaśnij, kim są ambasadorzy i konsulowie. Wymień ich zadania.
Pozdrawiam.
Comments are closed.