Dzień dobry !
edukacja polonistyczna – 1 godz.
Drodzy uczniowie, posłuchajcie czytanego przez rodziców tekstu A. Rzeckiej „Bocianie opowieści”.
Bocianie opowieści
Czasem bociany bardzo głośno klekocą. Tak głośno, że ich niezwykłe opowieści same pchają się do ucha. Zwłaszcza we wsi Bocianowo. Stanęłam tam pod jednym bocianim gniazdem i oto, co usłyszałam.
– Twój wujek, Klekałło – mówiła bociania mama do swojego synka Klekotka – zawsze przywoził z zagranicy opowieści o zwyczajach różnych ptasich narodowości. Kiedyś pojawił się tuż przed świętami wielkanocnymi. Zebrał na podwórku cały drób i zawołał:
– Ech wy, ptasie móżdżki! Nawet nie wiecie, jak teraz żyją światowe ptaki! W czasie ostatniej podróży rozmawiałem z pewnym angielskim dżentelmenem. Sir Claclack twierdzi, że w Anglii drób już dwa sezony gra w piłkę nożną!
Na podwórku zaległa głucha cisza. Wszyscy spoglądali na siebie z zakłopotaniem. Wreszcie głos zabrał kogut Dachopiej.
– Panie Klekałło – powiedział – przecież my także możemy grać w piłkę nożną, proszę nam tylko objaśnić zasady.
Wujek Klekałło przedstawił więc reguły gry i poleciał do innej wsi, aby dalej namawiać do uprawiania sportu.
Rozpoczęły się przygotowania do meczu. Trener Dachopiej wybrał jedenaście najlepszych zawodniczek. Reszta kur, jako rezerwowe, została na grzędzie lub wróciła do wysiadywania jaj. Kaczor Kwaczor miał trochę kłopotów ze swoimi podopiecznymi, bo poszły popływać w stawie. Natomiast gęsi zostały jednogłośnie wykluczone z gry, ponieważ były bardzo uszczypliwe. Na sędziów wybrano indora Gulgola i jego dwóch siostrzeńców.
Przygotowania do meczu toczyły się w zawrotnym tempie. Zawodniczka z drużyny Dachopieja, jak kura pazurem, nagryzmoliła linie boiska. Potem przykicały króliki i usiadły na tylnych łapkach, żeby grać jako słupki bramek. Krowy ze świniami zajęły miejsca na widowni. Nawet pies, który przeważnie traktował drób z wyższością, przyglądał się z zainteresowaniem. Tylko kocur pokiwał z politowaniem głową i poszedł się wygrzewać na słonku.
Tuż przed rozpoczęciem meczu Dachopiej i Kwaczor pokłócili się o piłkę. Jeden chciał, żeby grać jajem kurzym, drugi uważał, że kacze będzie lepsze. Wreszcie sędzia Gulgol zarządził losowanie i wylosował jajo kacze. Drużyny wyszły na boisko, wygdakały i wykwakały swoje hymny i rozpoczął się mecz.
Od strony widowni słychać było głośne kwiczenie i muczenie kibiców. Cóż to byłoby za widowisko, gdyby nie fakt, że już przy pierwszym podaniu piłka się… stłukła. I nikt, nawet sędzia Gulgol, nie mógł sobie przypomnieć, co wujek Klekałło mówił o piłce i jak postąpić w takiej sytuacji. Postanowili więc poczekać do jego powrotu i pewnie jeszcze czekają. Słuchajcie więc pilnie bocianich opowieści. Może spotkacie gdzieś pana Klekałło i dowiecie się, jak pomóc piłkarzom z Bocianowa.
(Źródło: „Świerszczyk” 7/2009).
- Odpowiedzcie teraz na pytania:
Kto opowiadał opowieści o zwyczajach ptasich narodowości? W co grał sir Claclack? Jakie drużyny wybrano do pierwszego meczu? Kogo wybrano na sędziego? Jaką piłkę wybrano do rozegrania meczu? Dlaczego mecz się nie udał? Jakie zwierzęta wystąpiły w opowiadaniu?
- Jakiej rady udzielilibyście piłkarzom z Bocianowa? edukacja przyrodnicza – 1 godz. Czy rozpoznacie zwierzęta hodowlane i domowe? Zwierzęta hodowlane i domowe – MiniMini+
Odszukajcie siedem różnic między tymi obrazkami. ( Nie drukujcie)
Wybierzcie zwierzęta hodowlane w gospodarstwie i dokończcie zdanie. Przepiszcie zdanie do zeszytu. ( pamiętajcie o przecinkach i o kropce na końcu zdania)
kury, delfiny, żyrafy, kaczki, gęsi, wilki, owce, krowy, zebry, świnki, sowy, żurawie, kozy, indyki
Na wsi hoduje się……………..
„Zwierzaki-dziwaki” – dzieci, wybierzcie sobie za wzór trzy zwierzęta z wiejskiego podwórka i narysujcie na kartce z bloku jednego zwierzaka – dziwaka, który jest po trosze każdym z nich.
edukacja muzyczna – 20 min.
Wysłuchaj i naucz się piosenki Jawor, Jawor Jaworowi Ludzie Piosenki dla dzieci … – YouTube
edukacja matematyczna – 25 min.
Ćwiczcie dodawanie i odejmowanie w zakresie 18. Wykonajcie ćwiczenia w ćwiczeniówce do matematyki str. 33-34. Na koniec omówcie zadania w podręczniku -Pomyślę i rozwiążę str.27.
Powodzenia.
Pozdrawiam :)
Comments are closed.