W roku szkolnym 2021/22 w terminie od października do maja wraz z Paniami Kamilą Otrebską- Rajcą i Jowitą Irek przedszkolaki z oddziałów 9-godzinnych wzięły udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym ,,Wyzwania Teodora”, czyli o tym, jak pewien bocian o imieniu Teodor chciał zostać profesorem nauk przedszkolnych.
Autorką, pomysłodawczynią i osobą koordynującą przedsięwzięcie była Agnieszka Szkadłubowicz – nauczyciel wychowania przedszkolnego. Głównym celem niniejszego projektu było wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka, ale także uświadomienie dzieciom, że o własny rozwój można dbać w każdym wieku, a pomoc okazywana innym jest równie ważna, jak troska o siebie samego. Natomiast wszelkie podejmowane działania mogą być kreatywnym wyzwaniem.
Udział w programie był sposobem na przekazanie dzieciom, czasem prostych, ale bardzo ważnych umiejętności i wartości, a wszystko za sprawą z pozoru zwykłego bociana. Przedszkolaki zdobyły siedem sprawności, które bocian Teodor uważał za najbardziej przydatne, dlatego wyznaczył im siedem zadań do wykonania. Zdobyliśmy odznaki związane ze sportem, przygotowywaniem posiłku, okazywaniem pomocy, wyrażaniem emocji i uczuć, dbaniem o przyrodę, znalazło się również coś dla małych artystów. Kolejnymi odznakami były: sprawność pomocnej dłoni, ratownika medycznego, małego chemika, detektywa, majsterkowicza, znawcy własnej miejscowości i podróżnika. Podejmując się wyznaczonych wyzwań i sumiennie wszystkie wypełniając otrzymaliśmy odznaki, a po zebraniu wszystkich, zostaliśmy nagrodzeni dyplomem profesora Teodora. Nasza placówka zdobyła certyfikat miejsca sprzyjającego wszechstronnemu rozwojowi dziecka.
Pierwszą odznaką, którą otrzymali nasi wychowankowie była odznaka za sprawność artystycznej duszy. Dzieci wykonały dla Bociana Teodora ludziki z przyniesionych wcześniej darów jesieni.
Na zdobycie kolejnej odznaki nie czekaliśmy długo. Dzieci z oddziałów 9-godzinnych z Rytwian kochają przyrodę. Aby podziwiać jej piękno oraz zmiany, które w niej zachodzą- wybraliśmy się na poszukiwania Pani Jesieni. Nasi wychowankowie byli zadowoleni, ponieważ mogli zamienić się w detektywów i szukać liści różnych drzew. Ze znalezionych liści stworzyliśmy zielnik. I tym samym zdobyliśmy odznakę sprawności detektywa. Trzecią odznaką, którą zdobyliśmy była odznaka za sprawność przyjaciela przyrody. Nasi wychowankowie są prawdziwymi przyjaciółmi przyrody. Wspólnie stworzyliśmy kodeks przyjaciela przyrody. Dzieci dowiedziały się jak należy dbać o środowisko. Nauczyły się także, jak prawidłowo segregować śmieci. Każde dziecko zobowiązało się dbać o otaczającą nas przyrodę, przykładając do stworzonego kodeksu rączkę ze swoim imieniem.
Czwartą odznaką, którą zdobyliśmy była sprawność kuchcikowego mistrza. Oddziały 9-godzinne z Rytwian zrobiły sok z jabłek pochodzących z pobliskiego sadu. Wraz z Panią Kamilą Otrębską-Rajcą chciałyśmy pokazać dzieciom, że z pomocą rodziców mogą zrobić pyszny, zdrowy sok także w domu. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem obserwowały kolejne etapy powstawania soku. Na zakończenie każdy mógł spróbować powstałego- wspólnego dzieła.Piątą zdobytą przez nas odznaką była sprawność znawcy własnej okolicy. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały ciekawoste o własnej miejscowości i poznały warte odwiedzenia miejsca znajdujące się w jej obrębie. Na zakończenie zajęć stworzyliśmy wspólnie ,, naszą,, pocztówkę. Szósta zdobyta odznaka to sprawność antynudka. W ramach walki z nudą nasze przedszkolaki poznały postać Teodora. Wraz z Panią Kamilą Otrębską-Rajcą zapoznałyśmy dzieci z wyglądem bociana, a zadaniem dzieci było stworzenie jego portretu. Siódma zdobyta odznaka to odznaka zdrowego osiłka. Ostatnią (ósmą) odznaką, którą zdobyliśmy była odznaka pomocnej dłoni.
Projekt ten bardzo podobał się naszym dzieciom
i na pewno przystąpimy do następnej edycji.
Comments are closed.