Witam,
Na początku marca w świetlicy szkolnej udało nam się przeprowadzić konkurs plastyczny pt: „W świecie baśni, bajek i legend”, którego tematem była ilustracja ulubionego bohatera bajkowego oraz zorganizowaliśmy quiz dotyczący znajomości przygód popularnych postaci z bajek i baśni. Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w konkursach odbywających się w ramach zajęć świetlicowych postaram się nagrodzić. Dziękuję wszystkim za nadesłane kreatywne prace wielkanocne, które wprowadziły w radosny nastrój. Postaram się umieścić je na stronie szkoły.
Kwiecień to miesiąc, w którym obchodzimy Święto Zdrowia, Święto Książki, dlatego zapraszam Was do rozwiązania quizu pod hasłem „Postacie bajkowe preferują zdrowe żywienie”. Jest to propozycja dla klas III, IV, V.
Rozwiąż quiz
- Kto jest autorem popularnego wiersza „Na straganie”. Podaj imię i nazwisko. Wymień warzywa występujące w wierszu.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
2. Połącz artykuły spożywcze z odpowiednią postacią z bajki.
Królewna Śnieżka ziarnko grochu
Gumisie pierniki
Jaś i Małgosia sok malinowy
Księżniczka jabłko
Czerwony Kapturek sok z jagód
3. Podaj tytuł oraz autora podanego niżej fragmentu bajki:
„Majster podarował mu stoliczek, który wyglądał jak zwykły stoliczek i był ze zwykłego drewna, ale miał jedną dobrą właściwość. Kiedy się go stawiało (…), stoliczek nakrywał się czystym obrusem i stał na nim talerz, nóż i widelec, obok miski z duszonym i pieczystym i lśnił kielich z czerwonym winem, aż się serce radowało”.
tytuł……………………….., autor……………………………….
4. W wierszu Jana Brzechwy pewna kaczka robiła dziwne zakupy. Podaj tytuł wiersza oraz napisz, co kaczka chciała kupić u fryzjera, a co w aptece.
…………………………………………………………..
5. W miejsce kropek wpisz nazwę warzywa, które wprawiło w zakłopotanie całą rodzinę w popularnym wierszu Juliana Tuwima. Oto fragment wiersza:
„Przyleciał wnuczek, babci się złapał,
Poci się, stęka, aż się zasapał!
Wnuczek za babcię,
Babcia za dziadka,
Dziadek za …………………………
Oj przydałby się ktoś na przyczepkę!
Pocą się, sapią, stękają srogo,
Ciągną i ciągną, wyciągnąć nie mogą!”
6. Główny bohater Akademii Pana Kleksa Jana Brzechwy Adaś Niezgódka kiedy mieszkał w domu, z niechęcią jadł pewne potrawy, które dostawał codziennie na obiad. Podaj nazwy tych potraw.
……………………………………………………………………………..
7. Podaj apetyczną nazwę ulicy, ma której mieściła się Akademia Pana Kleksa.
……………………………………………………………………………….
8. W powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” główni bohaterowie karmili uwięzionego w wąwozie słonia. Napisz co jadło wygłodniałe zwierzę.
……………………………………………………………………………………….
9. W książce Tove Jansson „Opowiadania z Doliny Muminków” Tatuś rozzłościł się na Homka i postanowił go ukarać, nie pozwalając mu zjeść pewnej potrawy. Uzupełnij poniższy fragment książki, wpisując w miejsce kropek nazwę tej potrawy.
„Wówczas tatuś Homka nagle rozzłościł się i rzekł: Dzisiaj…………….. nie dostaniesz. I w ogóle nie dostaniesz obiadu, dopóki nie zrozumiesz, że nie wolno zmyślać”.
10. W jednej z książek Alana Alexandra Milne, głównemu bohaterowi znika ze spiżarni jego ulubiony specjał. Uzupełnij tekst i podaj tytuł książki, z której on pochodzi.
„To po prostu niebywałe,
pełen garnek ……….. miałem
A na garnku tak jak drut,
napisane było …………”
tytuł…………………………………………………
Życzę powodzenia, odpowiedzi pojawią się w poniedziałek.
Pozdrawiam,
Anna Niekurzak
Comments are closed.