Kochane dzieci, drodzy rodzice!
Dziś temat : Album mojej miejscowości. Pod kierunkiem Rodzica dziecko zapoznaje się z dokumentami na temat swojej miejscowości.
Przygotowujemy Albumy i przewodniki turystyczne przedstawiające miejscowość (region) zamieszkania dziecka.
Dziecko ogląda albumy ze zdjęciami i przewodniki turystyczne przedstawiające miejscowość (region) zamieszkania dziecka. Odnajduje zdjęcia i z pomocą rodzica poznaje ciekawe i charakterystyczne miejsca w ich miejscowości. (Można wrócić do poprzednich zajęć.) Rodzice prowadzą z dziećmi swobodne rozmowy na temat miejsc, w których mieszkają, adresów zamieszkania i adresu przedszkola. Dzieci dzielą nazwy miejscowości na sylaby, różnicując pierwsze i ostatnie głoski. Wypowiadają nazwy miejscowości z różnym natężeniem głosu, intonacją i w różnym tempie. Dzieci układają zdania z nazwą miejscowości, w której mieszkają. Śpiewają je na melodie wszystkim znaną „ Panie Janie , Panie Janie ramo wstań”.
Zabawa prawda – nieprawda. Porządkowanie informacji na temat swojej miejscowości.
Rodzic przygotowuje po kilka sztuk (3-7) papierowych kółek, w kolorach: żółtym, niebieskim, czerwonym, zielonym, brązowym, pisak lub ołówek.
Dziecko z pomocą rodzica dzieli kółka na trzy równe części. Na jednej części kółek dziecko rysuje buźki uśmiechnięte, na drugiej części buźki smutne, trzecia część pozostaje czysta.
Rodzic wypowiada zdania na temat swojej miejscowości. Dziecko, po usłyszeniu prawdziwej wiadomości na temat swojej miejscowości podnosi kółeczko z uśmiechniętą buzią, przy nieprawdziwej – smutną. Przykłady:
– Moja miejscowość to duże miasto.
– W mojej miejscowości jeżdżą autobusy.
Na koniec Zabawa rozwijająca spostrzegawczość – Moja miejscowość.
Dwie obręcze różniące się kolorem, pocztówki lub zdjęcia przedstawiające różne miejscowości oraz miejscowość zamieszkania dziecka.
Rodzic układa przed dzieckiem dwie obręcze różniące się kolorem oraz pocztówki lub zdjęcia przedstawiające jego region zamieszkania. Dziecko rozdziela obrazki, wkłada do jednej obręczy pocztówki przedstawiające jego miejscowość – a do drugiej obręczy pozostałe.
Miłej pracy!
Pozdrawiam cieplutko
Kamila Otrębska-Rajca
Comments are closed.