Dzień dobry Kochani!
Witam się z Wami w piątek. Jestem ciekawa co u Was słychać? Mam też nadzieję, że wszyscy jesteście zdrowi.
Na początek proponuję zabawę paluszkową ,,Deszczowy spacerek”
Poszła Kasia na spacerek. (dzieci chodzą palcami wskazującym i środkowym po stoliku, w jednym kierunku)
Deszczowe chmury przywitał wiaterek. (dzieci dmuchają)
Gdy daleko od domu już była, deszcz zaczął padać – parasol rozłożyła. (Dzieci układają jedną dłoń poziomo i wsuwają pod nią drugą dłoń ułożoną pionowo)
Gdy kropla za kroplą spadała, (dzieci stukają palcami jednej dłoni po zewnętrznej stronie drugiej dłoni)
Kasia pod parasol się schowała. (dzieci kładą jedną dłoń poziomo i wsuwają pod nią drugą dłoń ułożoną pionowo)
Gdy deszczyk przestał padać, parasol złożyła i do domu wróciła. (Dzieci chodzą palcami wskazującym i środkowym po stoliku, w odwrotnym kierunku niż poprzednio).
Dodatkowo proponuję , aby przeczytali Państwo swoim dzieciom wiersz B. Formy ,,Bocianie, bocianie”.
B. Forma ,,Bocianie, bocianie”
Bocianie przybyłeś dziś do nas, witają cię dzieci i łąka zielona. Dostojnie twe nogi stąpają po trawie, czarno-białe pióra w słońcu lśnią ciekawie. Tak jak ty wysoko nogi podnosimy, kle, kle zaśpiewamy z tobą boćku miły. Bocianie, bocianie przybyłeś dziś do nas. Kle, kle, kle, kle, kle. Kle, kle, kle, kle, kle.Pytania do wiersza: · Jaki ptak dziś do nas przybył? · Jakiego koloru pióra ma bocian? · Jakie odgłosy wydaje bocian? |
Długo myślałam, co jeszcze zaproponować Wam, abyście mogli spędzić czas w domu – bez nudy. Znalazłam bardzo ciekawą propozycję – wykonania eksperymentu. Poniżej wszystko opiszę.
Dzięki wspólnemu eksperymentowaniu nie tylko poznajemy różne zjawiska, zachodzące w naszym otoczeniu, ale też kreatywnie spędzamy czas razem z dziećmi i zarażamy je pasją do nauki, której można doświadczać na wiele sposobów.
,,Wybuchający wulkan”
Do wykonania eksperymentu potrzebujesz:
- wodę,
- sodę oczyszczoną,
- ocet,
- barwnik spożywczy (opcjonalnie),
- łyżkę, kubeczek, tacę, folię aluminiową, taśmę klejącą, nożyczki.
Na środku talerza ustaw szklankę. Przymocuj ją do niego za pomocą taśmy klejącej. Tak przygotowaną konstrukcję owiń folią aluminiową, by całkowicie pokrywała talerz ze szklanką. Na środku, w miejscu szklanki, wytnij dziurę i przymocuj brzegi folii do brzegów szklanki.
Ustaw wulkan na tacy, by ciecz, która z niego wypłynie, nie zalała podłogi. Do otworu wyciętego w folii aluminiowej wlej 2 łyżki wody, wsyp łyżkę sody oczyszczonej i wymieszaj, aż się rozpuści. Na tym etapie możesz też dodać trochę barwnika spożywczego, aby twoja lawa przybrała pożądany kolor.
Do osobnego kubka nalej dwie łyżki octu. Wlej jednym ruchem ocet z kubka do wulkanu i obserwuj reakcję, która zachodzi w jego wnętrzu.
Obserwacja:
Wulkan wybucha pianą. W rzeczywistości są to bąble napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał z reakcji octu (kwasu) z sodą oczyszczoną (zasada).
Mam nadzieję, że domowy eksperyment Wam się udał:)
Pozdrawiam serdecznie
Jowita Irek – Mazur
Comments are closed.