Temat lekcji: Urszulka Kochanowska w zaświatach – o wierszu „Urszula Kochanowska” Bolesława Leśmiana.
Zapoznaj się z materiałami poniżej (musisz przewinąć materiał i dotrzeć do utworu „Urszula Kochanowska” B. Leśmiana). Wysłuchaj nagrania, przeczytaj wiersz „Urszula Kochanowska”. Wykonaj ustnie zadanie 5, składa się ono z kilku podpunktów.
https://epodreczniki.pl/a/czy-mozna-sie-pogodzic-ze-smiercia-dziecka/Dd1D0o2us
Uzupełnij w zeszycie tabelę na podstawie wiersza Leśmiana. Rubryki:
Jak wygląda niebo w wierszu Leśmiana? Co robi Urszulka po śmierci, jak się czuje, na co czeka? Co sprawiłoby, że Urszulka czułaby się szczęśliwa?
(przykładowy zapis)
Jak wygląda niebo w wierszu Leśmiana? – To pustkowie, w którym człowiek czuje się samotny, opuszczony, tęskni za bliskimi. Niebo w wierszu Leśmiana nie spełnia oczekiwań człowieka, nie jest Rajem, lecz wygnaniem.
Co robi Urszulka po śmierci, jak się czuje, na co czeka? – Dziewczynka jest samotna, nieszczęśliwa, tęskni za rodzicami, czuje się opuszczona, przygotowuje się do przybycia rodziców, całymi dniami na nich czeka.
Co sprawiłoby, że Urszulka czułaby się szczęśliwa? – Spotkanie z rodzicami.
Zapisz notatkę w zeszycie:
Poeta opisuje przedwcześnie zmarłą córeczkę Jana Kochanowskiego, która krząta się w niebie. Dziewczynka wspomina, że bardzo spodobała się Panu Bogu. Powiedział nawet, że spełni wszystkie jej życzenia, by była szczęśliwa. Wtedy poprosiła o dom z Czarnolasu. Bóg spełnił życzenie. Urszulka krząta się po domu i czeka na rodziców. Nagle słyszy pukanie do drzwi. Uradowana biegnie, by otworzyć rodzicom, ale w progu zamiast nich stoi Bóg.
Wiersz B. Leśmiana jest bardzo przewrotny. Wydaje się, że stanowi kontynuację wątków myślowych z trenów J. Kochanowskiego, ale jego wymowa jest jednak inna. W ostatnim „Trenie XIX” poeta z Czarnolasu otrzymuje pocieszenie, że córeczka ma w niebie lepiej niż tu na ziemi, bo pozbawiona jest trosk dnia codziennego. B. Leśmian przeczy tej tezie. Urszulki tęskniącej za rodzicami nawet Bóg nie potrafi pocieszyć.
Ważna informacja: w piątek zaczniemy omawiać „Małego Księcia”.
Comments are closed.