TEMAT: Środki językowe – ćwiczenia egzaminacyjne.
Witam Was,
Najpierw podam poprawne odpowiedzi do zadań ze środy:
Zadanie 2:
2.1 happened –Z fragmentów tekstu w sąsiedztwie luki można wywnioskować, że w luce powinien być czasownik: Nie uwierzysz, co … mi wczoraj. W ramce znajduje się kilka czasowników, jednak tylko happen (zdarzyć się, przytrafić się) logicznie uzupełnia tę lukę. Dzięki okolicznikowi czasu yesterday (wczoraj) wiemy, że czasownik powinien być użyty w czasie przeszłym.
2.2 making – Analizując otoczenie drugiej luki, możemy stwierdzić, że najlepszym jej uzupełnieniem będą słowa robienie lub przygotowywanie. Lubię kwiaty więc … bukietów wydawało się idealną pracą dla mnie. Ze słów z ramki powinniśmy więc wybrać czasownik make (robić) i dodać końcówkę –ing, aby utworzyć rzeczownik.
2.3 plant – Aby rozwiązać to zadanie, musimy się zastanowić, co można podlewać. Oczywistą odpowiedzią jest roślina. Jednak przed luką mamy słowo some (kilka, jakieś) a więc w luce musi się znaleźć rzeczownik w liczbie mnogiej.
2.4 friendly – Tę lukę poprawnie uzupełnia przysłówek. Ona wyglądała bardzo … ponieważ się uśmiechała. Przysłówki w języku angielskim tworzymy zazwyczaj przez dodanie końcówki –ly do rzeczownika lub przymiotnika.
2.5 thinking – Otoczenie luki sugeruje, że jej logicznym uzupełnieniem będzie czasownik think (myśleć). Nie mogę przestać … o tym. Jednak po słowie stop (przestać) w języku angielskim nie możemy po prostu wpisać bezokolicznika, co sugeruje nam polskie tłumaczenie. Mamy do dyspozycji dwie formy czasownika to think lub thinking. Każda z nich powoduje jednak, że otrzymane zdanie będzie miało inne znaczenie. Gdybyśmy wpisali formę to think to zdanie znaczyłoby: Nie mogę się zatrzymać, aby pomyśleć o tym. W kontekście tego maila jest ono zupełnie nielogiczne. Tylko forma thinking jest więc poprawnym uzupełnieniem tej luki.
Zadanie 3:
3.1 D- Najważniejsze cechy aplikacji, której poszukuje Joe, to możliwość udostępniania artykułów, możliwość czatowania z innymi fanami oraz brak reklam. Tylko aplikacja D spełnia wszystkie te warunki. Aplikację A musimy wykluczyć, ponieważ jej użytkownicy nie mogą się ze sobą kontaktować. W aplikacjach B i C są reklamy.
3.2 B – Lisa kibicuje dwóm sportowcom, chciałaby dostawać krótkie informacje o nich oraz oglądać ich zdjęcia. Nie przeszkadzają jej reklamy. Idealną aplikacją dla niej będzie więc Breaking Sports. Można w niej wyszukiwać sportowców i oglądać ich zdjęcia oraz czytać jednozdaniowe wiadomości o nich. W aplikacji A ogląda się mecze na żywo, w C nie ma możliwości oglądania zdjęć, a w D nie wiemy, czy można odnaleźć ulubionych sportowców. Żadna z tych aplikacji nie zainteresuje więc Lisy.
3.3 A – Edward preferuje aplikację z możliwością oglądania meczy na żywo oraz otrzymywania informacji o biletach. Już wiemy, że tylko aplikacja A spełnia pierwszy warunek. Co ważne spełnia ona też pozostałe oczekiwania Edwarda. Dostarcza informacji o zniżkach na bilety oraz nie pojawiają się w niej reklamy.
Maila każdemu sprawdziłam indywidualnie i poinformowałam Was o ocenie.
Zadania, które przesyłam Wam dziś na grupie proszę o zrobienie do poniedziałku do godziny 9.00. Na grupie jest też sporo technicznych ;) informacji proszę zapoznajcie się z nimi.
Pozdrawiam,
Małgorzata Fabia
Comments are closed.