Dzień dobry,
Temat : Rządy Władysława Gomułki (cz.2)
Już na ubiegłych zajęciach zajęliśmy się Małą stabilizacją za rządów Gomułki, nawiązując do sztuki Tadeusza Różewicza „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” i powiedzieliśmy sobie na czym polegała ta Mała stabilizacja za rządów W. Gomułki.
Rządy Władysława Gomułki możemy podzielić na następujące etapy:
- Rządy popaździernikowe ( 1956-1964) :
- powstaje tygodnik Polityka
- w tym czasie ministrem spraw zagranicznych zostaje Adam Rapacki i zostaje ogłoszony Plan Rapackiego 2.X.1957 r. , który miała na celu zakaz produkcji broni i jej magazynowania na terenie Polski, Czechosłowacji, państw niemieckich
- ożywienie kontaktów z USA ( kredyty, klauzule, Polska przyjęta do Generalnego Układu Ceł i Handlu)
- ocieplenie kontaktów z niemieckim rządem Willy’ego Brandta, w 1970 r. 7 grudnia w Warszawie podpisano polsko-niemiecki układ o nienaruszalności granicy zachodniej- był to ogromny sukces dyplomatyczny i osobisty Władysława Gomułki.
- Wzmocnieniu uległa międzynarodowa pozycja Polski, normalizacja kontaktów z ZSRS, Czechosłowacją oraz z NRD.
- ułatwiono wówczas eksport towarów i korzystniejsze kredyty
- w tym czasie zerwano jednak kontakty z Izraelem.
- w 1957 r.przeprowadzono wybory do Sejmu
2. Narastanie konfliktu politycznego:
- bliskim współpracownikiem W. Gomułki był gen. Mieczysław Moczar, gloryfikujący działalność partyzancką, jednak z silnym pierwiastkiem antysemickim.
- 1958 r. to czas narastającego konfliktu z Kościołem, szczególnie reagując na orędzie z 1965 r. biskupów polskich skierowane do biskupów niemieckich, mające na celu pojednanie dwóch narodów zawierające słowa : „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”
- 1966 r. Kościół obchodził Tysiąclecie Chrztu Polski
- budowa tysiąca szkół
- początki opozycji; List 34 min. poeta Antoni Słonimski
- aresztowanie młodych działaczy PZPR Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego.
- początek działalności Adama Michnika- jawnie krytykował wady systemu i zachęcał do dyskusji na spotkaniach.
Praca pisemna : Proszę napisać na czym polegał Spór z Kościołem za rządów Władysława Gomułki, jaką rolę odgrywał w tym czasie Stefan Wyszyński znany nam jako Prymas Tysiąclecia? oraz czego dotyczył LIST 34? Proszę dzisiaj do godz.14 o przesłanie pracy pisemnej uczniów z nr w dzienniku : 2,4, 6,8,10,11, 12 :)
W Środę 29.04.2020 r. KARTKóWKA z 5 i 6 lekcji !!! ponieważ jeszcze w Poniedziałek Marzec 1968 r. i Wydarzenia Grudnia 1070 do omówienia- Proszę spokojnie przygotowywać się. Oceny w dzienniku wpisane! :)
Pozdrawiam Was serdecznie
Emma Nowak-Gad
Comments are closed.