W związku z Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna wraz z psychologiem szkolnym zorganizowała święto książki. Coroczne obchody zainicjowane przez UNESCO stały się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wiedzy. Wszyscy miłośnicy literatury mogli uczestniczyć w szeregu działań promujących czytelnictwo, zdrowie psychiczne, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Pierwsze odbyło się spotkanie biograficzno-literackie dotyczące życia i twórczości noblistki, patronki roku 2023 – Wisławy Szymborskiej. Prelekcję urozmaiconą prezentacją multimedialną wygłosiła pisarka Monika Sawicka-Kacprzyk, autorka książek dla dzieci i dorosłych. Pani Monika w nieszablonowy sposób zaprezentowała młodzieży z klasy VII, VI a i VI b wiele ciekawostek na temat Wisławy Szymborskiej. Na koniec spotkania grupa miała do wykonania zadanie (quiz), z którym świetnie sobie poradziła. Na wydarzenie zaprosiła nas Gminna Biblioteka Publiczna w Rytwianach.
Akcja „Wybieramy ciekawe książki do biblioteki szkolnej”. Celem której było zachęcenie czytelników do współdecydowania o zakupionych książkach. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością przy wyborze. Wśród zgłoszonych przez nich dezyderat znalazły się tytuły książek, które w sposób lekki i przyjemny mówią o tak istotnej tematyce jak: radzenie sobie z emocjami, zdrowym stylu życia, w tym prawidłowym odżywianiu. Młodzież wybrała książki detektywistyczne.
Zajęcia czytelnicze i relaksacyjne z książką dla uczniów klas pierwszych. W dniu 04.05.2023 r. pierwszoklasiści mieli możliwość zapoznania się bliżej z księgozbiorem biblioteki szkolnej. Wysłuchali czytanego przez panią bibliotekarz opowiadania z książki „Tappi i niezwykłe miejsca” napisanego przez Marcina Mortka. Na kanwie tej powieści wywiązała się dyskusja dotycząca zarówno przeczytanego tekstu, jak i budowy książki. Dzieci zobaczyły z jakich elementów jest zbudowana książka oraz poznały ich funkcje. Zapoznały się z budową książki, aby sprawnie poruszać się po czytanych treściach. Usłyszały – co przyjęły ze zdziwieniem – o prawach autorskich. Spotkanie było też okazją do rozmowy na temat korzyści jakie daje nam czytanie książek. Argumentów wspierających czytanie, zachęcających do sięgnięcia po książkę wymienionych przez czytelników było wiele. Dzieci poza oczywistymi takimi jak wzbogacanie wiedzy, słownictwa, rozwijanie wyobraźni, przedstawiały też psychologiczne plusy czytania: m.in. rozwijanie wrażliwości i empatii, poprawa zdolności koncentracji oraz pamięci, redukcja stresu, relaksacja. Następnie każdy uczeń stworzył optymistyczne różowe, błękitne i zielone okulary, w których chwilę później odbył w wyobraźni daleką podróż przy czytanym przez panią psycholog tekście „Listek na wietrze”. Były to doskonałe ćwiczenia uczące dzieci ćwiczeń oddechowych oraz wizualizacji.
Mamy wielką nadzieję, że w świecie pełnym bodźców wizualnych i słuchowych spotkanie z książką było czasem wyciszenia, odpoczynku i relaksu.
nauczyciel bibliotekarz – Agata Godzwon
psycholog szkolny – Magdalena Sucharzewska
Comments are closed.