Temat: Krystalizacja.
Proszę o zapoznanie się z tematem 5.5 w podręczniku (str.117-122) oraz zapisanie nowych terminów (str.122 podręcznik) do zeszytu.
Obejrzyjcie również doświadczenie Krystalizacja azotanu (V) potasu i na jego podstawie uzupełnijcie sprawozdanie – zadanie 4/67 (zeszyt ćwiczeń). Proszę także o obejrzenie doświadczenia Hodowanie kryształów.
Jako pracę domową wykonajcie zadania 1,2/66 oraz 3/67 (zeszyt ćwiczeń). Na następnych zajęciach poproszę wybrane osoby o przesłanie rozwiązanych zadań.
Zadania dla chętnych:
1. Hodowanie kryształów – chętne osoby mogą wyhodować kolorowe kryształy soli lub cukru ( Bardzo ciepłą wodę wlewamy do słoika tak, by zajęła około połowę objętości słoika. Musimy uzyskać w słoiku nasycony roztwór soli lub cukru. Do wody wsypujemy stopniowo po łyżce soli lub cukru i mieszamy aż do rozpuszczenia, do momentu, gdy sól bądź cukier przestanie się rozpuszczać, mimo intensywnego mieszania. Na kredce lub patyku wiążemy nitkę tak, by drugi koniec nitki nie dotykał dna słoika. Im bardziej „włochata” nitka, tym efekt doświadczenia będzie lepszy. Tak przygotowaną kredkę z nitką kładziemy na słoiku, zanurzając ją w nasyconym roztworze soli. Aby kryształy były kolorowe można użyć barwnika spożywczego lub farb plakatowych. Słoik z roztworem soli odstawiamy w takie miejsce, żeby było ciepło, ale nie gorąco, oraz żeby nikomu nie przeszkadzał, gdyż nie należy poruszać roztworu (im wolniejsze będzie parowanie wody, tym większe i bardziej przezroczyste będą kryształy)). Zdjęcia hodowli wyślecie na mój adres mailowy. Termin realizacji do 27.04.2020.
2. Wykonanie prezentacji multimedialnej „Znaczenie wody w przyrodzie i gospodarce człowieka”. Prezentacje wysyłacie również na mój adres mailowy. Termin realizacji do 20.04.2020.
Dzisiaj proszę o przesłanie rozwiązania zadania 4/61, 5/62 i 9/65 – osoby z numerami 1 do 5 (wg. dziennika elektronicznego), na adres: opalamalgorzata4@gmail.com, do godziny 15.00 .
Przesyłamy tylko zadanie 4, 5 i 9!
Informację o ocenach, przekażę w wiadomościach zwrotnych.
Nieprzesłanie zadań jest równoznaczne z otrzymaniem oceny niedostatecznej.
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania kontaktujcie się ze mną, pisząc na podany adres e-mail.
Comments are closed.