Dzień dobry:)
Przechodzimy do kolejnego działu, który poświęcony jest narządom zmysłu.
Nasz organizm nieustannie odbiera informacje ze środowiska,a zdolność tą nazywamy ZMYSŁEM. Podstawowe zmysły człowieka to : wzrok, słuch, węch, smak, równowaga, dotyk. Natomiast organy, które umożliwiają odbieranie bodźców to NARZĄDY ZMYSŁÓW, na przykład: oko, ucho, nos, język, skóra.
Temat lekcji: Budowa i działanie narządu wzroku.
Narząd zmysłu wzroku czyli oko składa się z:
a) gałki ocznej
b) aparatu ochronnego ( powieki z rzęsami, gruczoł łzowy, spojówka).
Gałka oczna, która umieszczona jest w oczodole naszej czaszki otoczona jest trzema błonami – zaczynając od zewnątrz są to:
– błona włóknista, która w tylnej części gałki ocznej tworzy twardówkę pełniąca funkcje ochronne, a w przedniej części – przezroczystą rogówkę.
– błona naczyniowa zbudowana z : naczyniówki, tęczówki i ciała rzęskowego. Naczyniówka, która jak nazwa wskazuje zawiera liczne naczynia krwionośne doprowadzające tlen i substancje pokarmowe do komórek oka. Tęczówka nie tylko nadaję barwę naszym oczom, ale przede wszystkim dzięki mięśniom może regulować średnicę swojego otworu – źrenicy (reguluje w ten sposób ilość światła docierającą w głąb gałki ocznej). Z kolei ciało rzęskowe zmienia kształt soczewki, regulując w ten sposób ostrość widzianego obrazu.
–siatkówka – najważniejszy element w budowie oka, bowiem jest ona zbudowana z komórek światłoczułych: czopków i pręcików. To tu bodźce świetlne przekształcane są w impuls nerwowy, który za pomocą nerwu wzrokowego dociera do mózgu. Na siatkówce znajdują się dwa ważne miejsca, o których musicie pamiętać : plamka (dawniej nazywana plamką żółtą, jest to punk najostrzejszego widzenia ze względu na największe skupisko czopków) i tarcza nerwu wzrokowego (czyli inaczej plamka ślepa, miejsce na siatkówce pozbawione czopków i pręcików, przez co jest ono niewrażliwe na promienie świetlne)
Wnętrze gałki ocznej wypełnia tzw. ciało szkliste , które reguluje ciśnienie w gałce, co wpływa na jej kulisty kształt.
Proszę na podstawie podręcznika str.195-199 wykonać poniższą kartę pracy:
NARZĄD ZMYSŁU WZROKU-karta pracy
Pozdrawiam
Comments are closed.