12 kwietnia w roku stulecia istnienia Lasów Państwowych, odbyła się szósta edycja akcji #sadziMy, leśnicy przygotowali aż milion sadzonek, które można było otrzymać w regionalnych nadleśnictwach.
Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.
Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związane z drzewami. To oni starają się o naturalne odnawianie drzewostanów, sadzą, pielęgnują i dbają o ich stan.. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnili milion sadzonek rodzimych gatunków(brzozy, dęba, klonu, buka, sosny. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – jak informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Przypomnijmy – Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY, każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla poprawy klimatu.
Wychodząc z tą wspaniałą inicjatywą, nasza szkoła również przyłączyła się do akcji sadzenia drzew. W dniu 16 kwietnia we współpracy z Nadleśnictwem Staszów, młodzież wspólnie z leśnikami
i opiekunami posadziła około 600 gatunków buka. Młodzi ekolodzy z wielkim entuzjazmem posadzili 3-letnie drzewka, po uprzednim instruktażu. Każdy otrzymał sadzonkę do indywidualnego posadzenia na swoim gruncie. Po zakończeniu ciężkiej pracy, leśnicy rozpalili ognisko, a każdy uczestnik mógł upiec sobie kiełbaskę.
Serdecznie dziękujemy za współpracę z Nadleśnictwem Lasów Państwowych w Staszowie, panom leśnikom za pomoc i udział w akcji #sadzimy, opiekunom; pani N. Świebodzie, A. Magier, G. Szewczykowi.
Zajęcia z edukacji przyrodniczej zorganizowała Pani A. Niekurzak.
Warto podkreślić znaczenie praktycznych działań w zakresie ekologicznej edukacji, która jest nam wszystkim potrzebna i służy promocji ekologicznych postaw. Podczas pieszej wędrówki przez las, zwróciliśmy uwagę na różnorodność ekosystemu leśnego oraz ekoempatię, która odnosi się do naszej zdolności odczuwania i rozumienia środowiska naturalnego oraz wszystkich istot, które je zamieszkują. Dzięki niej nie tylko rozumiemy, jak nasze działania wpływają na planetę – dostrzegamy także jej prawdziwe piękno i różnorodność. Przekłada się to na zwiększenie motywacji do podejmowania działań na rzecz ochrony Ziemi. Szczególnie ważne jest, by ekoempatię rozwijać już od najmłodszych lat. Poprzez praktyczne działania na rzecz środowiska, dzieci uczą się doceniać
i szanować przyrodę oraz rozwijać empatyczną więź z jej BIOróżnorodnością.
A.Niekurzak
Comments are closed.