W naszej szkole w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” odbyły się trzy wycieczki: w Pieniny, do Łodzi i do Lublina.
PIENINY
Uczniowie klasy VIII a, VIII b i VII wzięli udział w dwudniowej wycieczce w Pieniny. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, który jest jednym z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno–obronnej. Następnie cała grupa przeszła szlakiem przez Wąwóz Homole aż na Polanę pod Wysoką skąd podziwiali wspaniałą panoramę. Ponadto uczestnicy mieli też okazję degustacji wód mineralnych w Szczawnicy oraz wjechali kolejką na Palenicę. Drugi dzień rozpoczął się od spływu Dunajcem na tratwach, a następnie uczniowie udali się do Starego Sącza, gdzie zwiedzili Zespół Staromiejski wraz z klasztorem sióstr Klarysek. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Okręgowe i Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, gdzie młodzież miała okazję zapoznać się tradycyjną kulturą ludową oraz mogli zobaczyć rekonstrukcję małego miasta z typową dla niego zabudową.
ŁÓDŹ
W dniu 2 czerwca 2023 r uczniowie klas V b i VI b udali się na jednodniową wycieczkę do Łodzi, miasta słynącego ze swej wielokulturowości. Największe wrażenie na uczestnikach zrobił Księży Młyn, zespół fabryczno-mieszkalny nad rzeką Jasień zbudowany w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Były tu budynki fabryczne, domy robotnicze, szkoła, remiza straży ogniowej, szpital, sklepy a także bocznica kolejowa. Następnie uczniowie udali się spacerem na ulicę Piotrkowską, przy której mieści się wiele interesujących i warto zobaczenia pomników, między innymi: Pomnik Lampiarza, Twórcy Łodzi Przemysłowej, Fortepian Rubeinsteina, Kufer Reymonta czy Ławeczka Tuwima. Przeszliśmy również Łódzką Aleją Gwiazd. Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty w Centrum Nauki i Techniki EC1, umożliwiające samodzielne poznawanie zagadnień z wielu dziedzin nauki, techniki i kultury.
LUBLIN
W dniu 2 czerwca 2023r. uczniowie klasy IVa uczestniczyli w wycieczce do Lublina.
W Lublinie uczestników powitała Pani przewodnik. Zwiedzanie rozpoczęło się
od wizyty w Regionalnym Muzeum Cebularza. Podczas pokazu uczniowie poznali historię powstania wspaniałego wypieku, z którego słynie miasto. Mieli okazję pomóc w przygotowaniu aromatycznych cebularzy oraz spróbować tego regionalnego przysmaku. Następnie udali się na spacer po mieście. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o historii Lublina. Uczestnicy zwiedzili wnętrze Klasztoru Ojców Dominikanów oraz Archikatedry Lubelskiej, a w niej zakrystię akustyczną oraz skarbiec. Spacerując po Lublinie podziwiali dziedziniec zamku, Bramę Krakowską, Bramę Grodzką, Ratusz oraz zabytkowe, renesansowe kamienice. Przy budynku, w którym mieścił się Trybunał Koronny uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali legendy o Czarciej Łapie. Następnym punktem wycieczki było wejście na Wieżę Trynitarską. Po pokonaniu 207 schodków uczniowie znaleźli się na tarasie widokowym, z którego mogli zachwycać się panoramą Lublina.
O godzinie 14 cała grupa udała się na obiad, a następnie do Muzeum Wsi Lubelskiej. Tam uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Ginące zawody”. Obejrzeli izbę garncarza, kuźnię oraz młyn. Na żywo zobaczyli jakimi narzędziami się posługiwali oraz jak wyglądała ich praca.
Po zajęciach uczestniczy wycieczki udali się na zwiedzanie z przewodnikiem, który przedstawił historię zgromadzonych w skansenie domów z różnych zakątków Polski. Przybliżył architekturę, kulturę oraz obraz życia codziennego w dworze, chałupie i gospodarstwie. Uczniowie mogli dotknąć przedmiotów codziennego użytku wykorzystywanych przez ludzi w dawnych czasach. Wizyta w skansenie była ostatnim punktem wycieczki.
Był to dzień pełen wrażeń, uczestnicy wycieczki zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do domów bogatsi o cenną wiedzę historyczną i przyrodniczą oraz niezapomniane przeżycia.
Comments are closed.