4-5 latki 23 czerwca (wtorek)
Temat tygodnia: Pożegnania nadszedł czas.
Temat dnia: Tato, czy już lato?”
W dniu dzisiejszym składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim tatusiom – cierpliwości oraz owocnego czasu wolnego, wypełnionymi chwilami z rodziną. Spełnienia rodzicielskich marzeń oraz dumy i radości z bycia tatą!
„Tato, czy to lato?” – Rodzic czyta dziecku wiersz Barbary Szelągowskiej a następnie rozmawia z dzieckiem na jego temat.
Powiedz, proszę! Powiedz tato,
po czym można poznać lato?
Skąd na przykład wiadomo, że już się zaczyna?
Po prostu:
Po słodkich malinach;
Po bitej śmietanie z truskawkami;
Po kompocie z wiśniami;
Po życie, które na polach dojrzewa;
Po letnich ulewach;
Po słowiku, co wieczorami śpiewa;
Po boćkach uczących się latać;
Po ogródkach tonących w kwiatach;
Po świerszczach koncertujących na łące;
Po wygrzewającej się na mleczu biedronce;
Po zapachu skoszonej trawy i róż;
I… już!
Pytania pomocnicze do wiersza: Jak myślisz, kto zadawał pytania tacie? Po czym można poznać lato? Dziecko wymienia cechy charakterystyczne dla lata na podstawie utworu oraz własnych obserwacji( Jakie owoce kojarzą się z latem?, Co robią latem zwierzęta wymienione w wierszu? Jaki zapach kojarzony jest z latem? Jaką teraz mamy porę roku? Swobodne wypowiedzi dziecka na temat „Czy lubię lato”- uzasadnianie swojej wypowiedzi.
W gazetach wyszukaj i wytnij obrazki kojarzące się z latem np. motyle, słońce, morze, okulary, wiaderko i łopatka, rower, leżak, maliny, truskawki, wiśnie, kwiaty, biedronka, itp. Naklej obrazki na duży karton z napisem „Lato”, ozdób plakat.
Zabawa ruchowa do piosenki „Tato już lato”. Improwizacja ruchowa do utworu – ilustrowanie ruchem treści piosenki. Można też zaprosić do tańca tatusia.
https://www.youtube.com/watch?v=6fh_Ioz9Gn8
Co potrafi tata? – zagadki inspirowane fotografiami
Rodzic pokazuje dziecku ilustracje z różnymi czynnościami. Dziecko wybiera jedno z nich (nie mówi które) a rodzic wypowiada rymowankę: Tato, tato, pokaż nam, co potrafisz zrobić sam! Po tych słowach dziecko naśladuje przedstawioną na wybranej fotografii czynność. Rodzic próbuje ją nazwać i wskazać właściwe zdjęcie. Gdy wszystkie fotografie zostaną wykorzystane, dzieci lub rodzice przedstawiają swoje pomysły.
Pomocnik taty
Dzieci przyglądają się ilustracjom przedstawiającym narzędzia. Zastanówmy się, których przedmiotów będziemy potrzebować, gdy tata poprosi nas o pomoc w:
- Malowaniu pokoju
- Zawieszaniu obrazka na ścianę
- Naprawie roweru
- Składaniu szafy
- Przycinaniu krzewów w ogrodzie
Spróbujmy zbudować zdanie z każdym kolejnym przedmiotem.
Czas przygotować dla Tatusia niespodziankę. Zaprojektuj i wykonaj laurkę dla Tatusia. Złóż życzenia, ukochaj. Może zaprosisz Tatusia na spacer i lody? Możesz również skorzystać z propozycji pracy plastycznej. Praca plastyczna – krawat dla taty
Potrzebne będą: szablon krawatu, kredki, tasiemka i nożyczki; opcjonalnie jakieś ozdoby, papier kolorowy, klej.
Szablon krawatu drukujemy lub rysujemy własny wg wzoru, starannie wycinamy, robimy dziurki na tasiemkę. Krawat ozdabiamy według własnego pomysłu.
Dobrym pomysłem byłoby też narysowanie portretu taty. Koniecznie z ozdobną ramką.
Powodzenia Małgorzata Jastrząb
Comments are closed.