Witam. Na wstępie życzę Wam wszystkiego najlepszego z okazji DNIA DZIECKA
W tym tygodniu w ramach wychowania fizycznego poruszymy tematykę Podstawowych przepisów gry w piłkę siatkową oraz doskonalenie techniki własnej :)
Poczytajcie troszkę przepisów :) ale dopiero jutro bo dzisiaj jest DZIEŃ DZIECKA :)
A w ramach aktywnego wypoczynku poodbijajcie piłkę różnymi sposobami sami lub z kimś z bliskich :)
Boisko i piłka:
– Boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 18m x 9m. (7m x 7m – minisiatkówka).
– Wszystkie linie boiska mają szerokość 5 cm.
– Dwie linie boczne i dwie linie końcowe ograniczające boisko są wykreślone wewnątrz boiska.
– Oś linii środkowej dzieli boisko na dwa równe pola o wymiarach 9 x 9 m każde. Znajduje się ona pod siatką pomiędzy liniami bocznymi.
– Na każdej stronie pola gry, wyznaczone jest pole ataku, poprzez linię ataku, której zewnętrzna krawędź wykreślona jest 3 m od osi linii środkowej.
– Siatka umieszczona jest pionowo nad osią linii środkowej a jej górna krawędź znajduje się na wysokości 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet.
(Dotknięcie którejkolwiek części siatki jest błędem. Dotknąć siatki można tylko poza antenkami).
– Piłka musi mieć kształt kulisty. Obwód piłki wynosi 65 – 67 cm a jej ciężar 260 – 280 g.
Zespół oraz przepisy dotyczące pozycji i poruszania się po boisku, a także zmian w zespole:
– Zespół może składać się maksymalnie z 14 zawodników. (w seniorskiej siatkówce gra się po 6 zawodników, zaś w mini siatkówce po 4 zawodników).
– Koszulki zawodników muszą być ponumerowane od l do 18 włącznie. Numery muszą być umieszczone po środku koszulki na piersiach i plecach. Wysokość numerów musi wynosić, co najmniej 15 cm na piersiach i 20 cm na plecach.
– W grze musi uczestniczyć po sześciu zawodników w każdym zespole. Porządek rotacji zawodników grających na boisku jest określony przez ustawienie początkowe zespołów.
– Porządek ten musi być zachowany w ciągu całego seta.
– Zawodnicy niewystępujący w ustawieniu początkowym są zawodnikami rezerwowymi w tym secie.
– Każdy zespół spośród 12-tu zawodników zgłoszonych do gry może zarejestrować jednego zawodnika wyspecjalizowanego w grze obronnej zwanego „Libero”. Libero może grać wyłącznie jako zawodnik linii obrony i nie wolno mu atakować z żadnego miejsca (włączając całe boisko i wolną strefę), jeśli w momencie kontaktu z piłką, piłka jest całkowicie powyżej górnej taśmy siatki. Libero nie może zagrywać, blokować lub wykonywać próby bloku
– W momencie uderzenia piłki przez zawodnika zagrywającego, każdy zespół musi znajdować się na własnej połowie boiska, ustawiony zgodnie z porządkiem rotacji (z wyjątkiem zawodnika zagrywającego).
Pozycje zawodników numerowane są następująco:
– Jeśli zespół odbierający zagrywkę zdobywa prawo do wykonywania zagrywki, zawodnicy dokonują zmiany pozycji, przesuwając się o jedną pozycję zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zawodnik z pozycji 2 przechodzi na pozycję l, zawodnik z pozycji l przechodzi na pozycję 6, itd…
– Zmiana zawodników może nastąpić po dokonaniu zapisu w protokole i polega na opuszczeniu boiska przez zawodnika i wejściu na jego miejsce innego zawodnika (z wyjątkiem Libero).
– W celu dokonania zmiany konieczne jest uzyskanie zgody sędziów.
– Zespół może w jednym secie dokonać maksimum 6 zmian.
Rozpoczęcie meczu, akcji oraz warunki zdobycia punktu:
– Przed spotkaniem sędzia pierwszy dokonuje losowania w celu określenia zespołu, który wykona pierwszą zagrywkę oraz stron boiska, na których zespoły będą grały w pierwszym secie.
– Jeśli rozgrywany jest set decydujący sędzia pierwszy ponownie dokonuje losowania.
Zespół zdobywa punkt:
– Po udanym umieszczeniu piłki na boisku przeciwnika.
– Kiedy przeciwny zespół popełni błąd.
– Kiedy przeciwny zespół/zawodnik zostanie ukarany ostrzeżeniem.
– Jeśli zagrywający zespół wygra akcję, zdobywa punkt i zagrywa dalej.
– Jeśli odbierający zespół wygra akcję, zdobywa punkt i wykonuje następną zagrywkę.
– Seta (z wyjątkiem seta decydującego – 5-tego) wygrywa zespół, który pierwszy uzyska 25 punktów z różnicą minimum dwóch punktów.
– Spotkanie wygrywa zespół, który wygra trzy sety. W przypadku równości wygranych setów 2:2, decydującego seta (5-tego) wygrywa zespół, który pierwszy uzyska 15 punktów z różnicą minimum dwóch punktów.
– Akcja rozpoczyna się w momencie uderzenia piłki przez zawodnika zagrywającego, po zezwoleniu sędziego pierwszego na wykonanie zagrywki.
– Akcja jest zakończona w momencie popełnienia błędu, który został odgwizdany przez jednego z sędziów. W przypadku nie wystąpienia błędu akcja jest zakończona w momencie gwizdka sędziego.
– Piłka jest w boisku, kiedy dotyka powierzchni boiska, włączając w to linie ograniczające boisko.
– Każdy zespół ma prawo do maksimum trzech odbić piłki (plus dotknięcie piłki przez blok) w celu przebicia jej nad siatką na stronę przeciwnika. Jeśli nastąpi więcej odbić zespół popełnia błąd.
Błędy odbicia piłki:
– CZTERY ODBICIA: zespół wykona cztery odbicia zanim przebije piłkę na stronę przeciwnika
– PIŁKA RZUCONA: piłka nie została odbita, lecz złapana lub rzucona
– ODBICIE Z POMOCĄ: zawodnik korzysta z pomocy partnera lub dowolnego przedmiotu w celu dosięgnięcia piłki wewnątrz pola gry
– PODWÓJNE ODBICIE: zawodnik odbija piłkę dwa razy bezpośrednio po sobie, lub piłka dotyka po kolei kilku części jego ciała.
Zagrywka:
– Zagrywka jest to wprowadzenie piłki do gry przez prawego zawodnika linii obrony, znajdującego się w polu zagrywki
– Jeśli zespół zagrywający wygra akcję, zawodnik, który zagrywał (lub zawodnik, który go zmienił) będzie zagrywał nadal.
– Jeśli zespół odbierający wygra akcję, uzyskuje prawo do zagrywki i dokonuje rotacji przed jej wykonaniem. Zagrywkę będzie wykonywał zawodnik, który przechodzi z pozycji prawego ataku na prawego obrony.
Wykonanie zagrywki:
– Piłka musi być uderzona dłonią lub dowolną częścią ręki po podrzuceniu jej w górę lub opuszczeniu w dół z dłoni
– Dozwolone jest tylko jedno podrzucenie piłki. Dozwolone jest również kozłowanie piłki oraz przekładanie jej z ręki do ręki
– Zagrywka wykonana przed gwizdkiem sędziego pierwszego jest nieważna i musi być powtórzona.
– Zawodnik musi wykonać zagrywkę w ciągu 8 sekund od gwizdka sędziego pierwszego na zagrywkę.
– Blokowanie jest to akcja zawodników w pobliżu siatki, którzy sięgają powyżej górnej taśmy siatki w celu uniemożliwienia przejścia piłki z pola przeciwnika. Jedynie zawodnicy linii ataku mogą uczestniczyć w bloku spełnionym.
– Blokowanie zagrywki przeciwnika jest zabronione.
Przerwy:
– Regulaminowymi przerwami w grze są: PRZERWY NA ODPOCZYNEK i PRZERWY NA ZMIANĘ ZAWODNIKÓW.
– Każdy zespół ma prawo w każdym secie do maksimum dwóch przerw na odpoczynek (przerwa na odpoczynek „czas” wzięta może być tylko przez trenera i trwa 30 sekund) i sześciu zmian zawodników.
– Wszystkie przerwy między setami trwają po trzy minuty każda. Przerwy przeznaczone są na zmianę stron.
Pozdrawiam :)
G. Woś
Comments are closed.