Temat pierwszej lekcji: Charakterystyka wybranych stylów.
Materiał do lekcji znajdziesz, s. 243-245 (podręcznik). Musisz znać, czym jest styl oraz musisz zapamiętać jego rodzaje: styl potoczny, styl przemówień, styl urzędowy, styl publicystyczno-dziennikarski, styl naukowy, styl artystyczny. Należy również poznać charakterystyczne cechy każdego stylu. Więcej informacji znajdziesz poniżej.
https://www.youtube.com/watch?v=XCjELVn2dRs
Przed Tobą dwie prezentacje. Wybierz tę, która jest bardziej zrozumiała dla Ciebie i wykonaj na jej podstawie własną notatkę:
https://slideplayer.pl/slide/10660813/
https://prezi.com/bu0a5adgmqiv/style-funkcjonalne/
Poćwicz. Wykonaj ustnie zadania 1 – 4, s. 243-246 (podręcznik). Przesyłam również na Messengerze jedno zadanie do wykonania.
Wykonaj zadania 1- 5, s. 94-96 (zeszyt ćwiczeń). Wykonaj, ile potrafisz i prześlij do godz. 20.
https://flipbook.apps.gwo.pl/display/2751
Na dole strony wpisz 96.
Pamiętaj: W wypracowaniu egzaminacyjnym za kryterium Styl możesz zdobyć 2 punkty. Oceniając wypowiedź ucznia w tym kryterium, należy rozważyć m.in.
– czy styl wypowiedzi jest odpowiedni do jej treści i formy, tzn. np. czy uczeń nie napisał rozprawki, stosując słownictwo charakterystyczne dla stylu potocznego w odmianie mówionej,
– styl wypowiedzi jest jednolity. tzn. czy uczeń konsekwentnie posługuje się jednym, wybranym stylem, a jeżeli miesza różne style w wypowiedzi – to czy jest to uzasadnione (czy czemuś to służy).
Pamiętaj, zawsze przed napisaniem dłuższej wypowiedzi musisz określić odbiorcę i ustalić odmianę języka, którą będziesz się posługiwać. Po napisaniu pracy należy ją przeczytać i wyeliminować wszystkie wyrazy potoczne (jeśli ich użycie nie jest uzasadnione).
Comments are closed.