4-5 latki 30 kwietnia (czwartek) Temat tygodnia Moja ojczyzna Temat dnia: Mieszkamy w Europie.
Kochane Przedszkolaki, POLSKA jest jednym z krajów, które należą do UNII EUROPEJSKIEJ.
Unia Europejska jest to związek między państwami europejskimi, które chcą działać wspólnie i pomagać sobie. Spójrzcie na flagę Unii Europejskiej. Spróbujcie policzyć ile jest gwiazdek.
Flaga Unii Europejskiej to dwanaście złotych gwiazdek na błękitnym tle. Gwiazdki mają znaczenie symboliczne, pokazują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Pewnie zastanawiacie się dlaczego akurat 12 gwiazdek?
Ponieważ początkowo do UNII EUROPEJSKIEJ należało 12 państw, obecnie jest ich 27.
I.1. Rozmowa o mapie Europy oraz krajach należących do UE. Zapoznanie z nazwami państw i ich flagami należących do UE. Oglądanie mapy Europy. Zwrócenie uwagi na jej wielkość i kształt. https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/npoia-bbplus-kp-4/mobile/index.html#p=36
Państwa należace do Unii Europejskiej Leśne Duszki
5- latki Karta pracy, cz. 4, s. 34–35. Oglądanie mapy Europy. Słuchanie nazw państw europejskich – sąsiadów Polski. (Szarym kolorem zaznaczone zostały kontynenty Azji i Afryki) Kolorowanie flagi Polski. Określanie, w którą stronę są zwrócone. Oglądanie obrazków flag. Nazywanie samodzielnie lub z pomocą R. państw UE, do których one należą. Kolorowanie rysunków flag według wzoru. Oglądanie obrazków innych flag. Oglądanie globusa; wyjaśnienie czym jest i do czego służy; odczytywanie wspólnie z R. nazw kontynentów, jakie się na nim znajdują.
4-latki Karta pracy, cz. 2, nr 44. Dzieci:− rysują flagę Polski po śladzie, kolorują ją według wzoru, przyglądają się rysunkom flag, otaczają pętlą flagę Polski. Karta pracy, cz. 2, nr 46.Dzieci: − łączą ze sobą połówki pocztówek przedstawiających ciekawe miejsca w stolicy Polski, nazywają je z pomocą osoby dorosłej, rysują po śladach rysunków fal na rzece Wiśle.
Oglądanie obrazka Syriusza – maskotki UE; wyjaśnienie pochodzenia nazwy.
Imię Syriusz pochodzi od najjaśniejszej gwiazdy na niebie. Niebieska, uśmiechnięta stonoga. W każdym kraju występuje ubrana w charakterystyczne dla niego elementy narodowe.
Zabawa Podróżujemy po Europie.
https://www.youtube.com/watch?v=a40KoaI3iuA
Zabawa ruchowa Skakany berek. Zadaniem dzieci jest podskakiwać obunóż podczas zabawy. Dziecko – brek, stara się dotknąć uciekające przed nim rodzeństwo, rodzica. Dotknięta osoba zostaje berkiem.
UNIA EUROPEJSKA ma również swój hymn, który nazywa się „ODA DO RADOŚCI”
Kochane Leśne Duszki Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto obchodzone 2 maja. Święto ustanowione w 2004 roku, mające na celu propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
„Barwy ojczyste“ Czesław Janczarski
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, A na tej fladze, biel i czerwień, Czerwień to miłość, Biel serce czyste, Piękne są nasze barwy ojczyste. Pamiętacie ten wiersz, uczyliśmy się go w przedszkolu.
Słuchanie opowiadania Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby „Dzień Flagi”
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/npoia-bbplus-ks/mobile/index.html#p=73
Rozmawia z dziećmi na temat opowiadania: − Po co przedszkolaki malowały flagi? − Jak czuła się Ada, maszerując 2 maja z kolegami i koleżankami i machając chorągiewką? − Z czego była dumna? Wykonanie chorągiewki z kolorowego papieru.
Pozdrawiam Małgorzata Jastrząb
Comments are closed.