4-5 latki 29 kwietnia (środa) Temat tygodnia: Moja ojczyzna Temat dnia: Warszawska Syrenka
Kochane Leśne Duszki dzisiaj porozmawiamy o stolicy Polski. Ciekawa jestem czy wiecie jak się nazywa? A może mieliście okazję ją zwiedzić? Tak, to Warszawa. Wyjaśnienie pojęcia stolica. Rodzic pokazuje Warszawę na mapie Polski.
https://www.google.com/…/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x47009964…
Można również pokazać dziecku na mapie w wersji papierowej. Zapoznanie z Herbem Warszawy. R. prosi, aby dziecko opisało jego wygląd.
Herb Warszawy to umieszczona na czerwonym polu postać kobiety z długim, rybim ogonem– Syrena. W lewej ręce trzyma tarczę, a w prawej ręce wzniesiony do góry miecz. Nad postacią Syreny znajduje się złota korona, która symbolizuje zwycięstwo. Syrena pilnuje bezpieczeństwa mieszkańców stolicy. Tarcza i miecz jej w tym pomagają.
Czy uda Ci się wskazać położenie Warszawy na mapie, którą trzyma Mały Miś?
Leśne Duszki Warszawa nie zawsze była stolicą Polski. Pierwszą stolicą Polski było Gniezno.
Kiedy Gniezno zostało zniszczone, stolicę Polski przeniesiono do Krakowa, a konkretnie na Wawel.
Wielki pożar Wawelu spowodował, że panujący wówczas w Polsce władca wybrał Warszawę na nową siedzibę, gdyż leżała ona w centrum kraju. Warszawa została stolicą Polski i funkcję tę pełni do dzisiaj. A jak powstała Warszawa- miasto które według legend założyli Wars i Sawa dowiedzieliście się już z opowiadania pt. „Zakochany w Syrenie”.
Zabawa dydaktyczna Wycieczka z Syrenką. W Warszawie można zobaczyć wiele ciekawych miejsc. RYNEK STAREGO MIASTA, POMNIK SYRENKI, PAŁAC KULTURY I NAUKI, PAŁAC W WILANOWIE, ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE, STADION NARODOWY, ZAMEK KRÓLEWSKI, CENTRUM NAUKI KOPERNIK, PAŁAC PREZYDENCKI
Jeśli macie ochotę wybierzcie się na wirtualny spacer po Warszawie https://www.youtube.com/watch?v=4VepDrHH4bI
Opowiedz mamusi/tatusiowi co spodobało Ci się najbardziej.
POLSKIM HYMNEM NARODOWYM JEST „ MAZUREK DĄBROWSKIEGO”.
Słuchanie i przypomnienie hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. Wyjaśnianie, w jakich okolicznościach można go usłyszeć. Omówienie zasad zachowania się podczas słuchania i śpiewania hymnu; ponowne wysłuchanie hymnu w postawie na baczność i w ciszy.
Wykonanie przez chętne dzieci ,,małej mapy Polski”. Poznawanie położenia geograficznego Polski na podstawie mapy.
Wskazywanie granic, zwracanie uwagi na kolorystykę poszczególnych regionów naszego kraju: góry, wyżyny, niziny, wody, pokazywanie i nazywanie najdłuższych rzek (Wisła, Odra), największych miast leżących nad Wisłą (Kraków, Gdańsk), odczytywanie na mapie niektórych nazw: Tatry, Bałtyk, odczytanie(Rodzic) nazw państw sąsiadujących z Polską.
Mapa Polski- karta pracy Leśne Duszki
Naklejanie cienkiego wałeczka plasteliny po narysowanym śladzie drogi Wisły na kartonowych konturach mapy przygotowanych przez N.
- Wypełnianie plasteliną wnętrz konturów mapy (gór, nizin, wyżyn) zgodnie z kolorystyką na wzorze.
- Zaznaczenie Warszawy i swojego miasta.
Pozdrawiam Małgorzata Jastrząb
Comments are closed.