Wywiad z Panem Robertem Wyrazikiem – Dyrektorem Gminnego Centrum Kultury Sportu Informacji Turystycznej w Rytwianach, który przeprowadziła grupa B.A.B.E.C.Z.K.A W RAMACH PROJEKTU „Gramy w radę, damy radę”
-Jakie zajęcia dla młodzieży odbywają się w GCK Rytwiany?
-Dziękuję za zaproszenie. Bardzo mi miło ,że to moją osobę i moją instytucję którą nadzoruję zechcieliście zaprosić i porozmawiać, bo jest sporo rzeczy, które powinniście wiedzieć. Są aktywne cztery sekcje, które skierowane są bezpośrednio do młodzieży między innymi sekcja teatralno kinowa, którą prowadzi p. Beata Maz. Zajęcia odbywają się w poniedziałki o godzinie 16.00. Druga sekcja skierowana do młodzieży to zajęcia taneczne, które prowadzone są w dwóch grupach. Prowadzi je pani Sylwana Mazur z Kielc. Jest to właścicielka szkoły Perfecta Dance. Zajęcia odbywają się w soboty kiedy młodzież ma więcej czasu. Zainteresowanie tymi zajęciami jest duże. Myślimy o utworzeniu następnej, trzeciej grupy, ponieważ różnica wiekowa w grupach jest zbyt duża. Trzecia, moim zdaniem najsilniejsza sekcja jest to sekcja instrumentalno-wokalna prowadzona przez p. Andrzeja Stawińskiego. Zajęcia odbywają się w środy od godz. 15.00 i w czwartki o godz. 14.00. W tej sekcji są jeszcze trzy podgrupy sekcję wokalną, młodzieżowy zespół „Aksam” oraz nasz najnowszy wytwór, który powstał w listopadzie ubiegłego roku. Są to „Dęciaki” czyli chłopcy i dziewczęta grający na instrumentach dętych. Następną grupą jest sekcja strzelecka czyli strzelcy. Jest to pododdział utworzony na bazie Szydłowskiego Towarzystwa Strzeleckiego. W skład tej grupy wchodzi 9 strzelców są również dziewczyny. Sekcja ta ma charakter głownie historyczno-patriotyczny. Młodzież uczy się wzorowego zachowania i uczestniczy w świętach ogólnopaństwowych ale także tych ludowych. To te grupy są skierowane głównie do młodzieży
– Skąd GCK ma pieniądze na swoją działalność ?
– Większość pieniędzy to dotacje z Urzędu Gminy. Te pieniądze to jest nasze zabezpieczenie
-Jakie projekty skierowane do młodzieży zrealizowało GCK. Co zamierzacie w najbliższej przyszłości?
-W roku ubiegłym realizowaliśmy 2 projekty. Jeden z nich odbywał się na naszym terenie dzięki instytucji „Farma”, która co roku ogłasza nabór na działanie aktywizujące młodzież. Pieniądze , które można uzyskać w ramach tego wniosku dostaję młodzież, która powinna stworzyć grupę nieformalna i oni sami powinni rozdysponować te pieniądze, wykonać założone we wniosku zadanie i rozliczyć odpowiednio ten wniosek. Chodzi o to aby w ramach tego działania nabywać kompetencje społeczne , czyli to co się przydaje w życiu codziennym. Drugim projektem jest projekt polsko-amerykańskiej fundacji wolności program „Równać szansę”. W naszym Centrum Kultury w ramach projektu stworzyliśmy grupę teatralną pod nazwą „Twister”. Projekt ten nazywał się „Bliżej teatru”. Założeniem głównym projektu było to, aby dzięki występom teatralnym dzieci się ośmieliły. Zajęcia realizowane były przez młodzież w celu nabycia tych kompetencji społecznych. W najbliższej przyszłości ogłoszone jest projekt ogólnopolski program grantowy do którego zamierzamy aplikować ośrodki na działania około młodzieżowe.
– Z jakich zajęć mogą skorzystać dorośli ?
– Dorośli również w naszym Centrum mają swoje miejsce. Realizowane SA dwa działania dla osób dorosłych. Zajęcia decoupage, czyli zdobnictwo nietradycyjne lecz nowoczesne. Używane są niezbyt drogie i wyszukane materiały. Te zajęcia prowadzi p. Małgorzata Polańska. Odbywają się one co twa tygodnie. Jest grupka osób, które stale korzysta z tych zajęć. Drugie działanie ,które skierowane jest do osób dorosłych jest to „Komputerowe wtorki dla seniora i seniorki”. Projekt ten ma za zadanie zachęcenie osób starszych do korzystania z Internetu. Ta nauka jest w formie luźnych spotkań.
– Jakie imprezy dla dzieci i młodzieży organizuje GCK ?
– W trakcie roku kulturalnego, który pokrywa się z rokiem szkolnym czyli od września do czerwca realizujemy różne imprezy. Przede wszystkim są to imprezy związane ze świętami państwowymi również ze świętami tradycyjnymi i imprezy okolicznościowe. Jeżeli chodzi o święta państwowe to między innym Święto Niepodległości oraz święto ogłoszenia Konstytucji 3 Maja. W święta tradycyjne takie jak Boże Narodzenie także odbywa się spotkanie wigilijne. Również dla młodzieży staramy się ten rok uatrakcyjniać począwszy od Andrzejek, mikołajek przez WOŚP, także Dzień Dziadka i Babci, Dzień Kobiet i kończąc na Dniu Dziecka.
– Czy GCK pozyskuje środki unijne i w jaki sposób korzysta z nich młodzież?
-Pozyskujemy środki unijne, ponieważ z samych dotacji z urzędu gminy nie bylibyśmy w stanie tak szeroko tej działalności prowadzić. Pozyskujemy środki unijne i środki krajowe. Najbardziej popularnymi programami z których można uzyskać pieniądze to jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i Program operacyjny Ryby. Z tych środków korzystaliśmy organizując imprezę plenerową Rytwiański Karp oraz doposażenie naszego centrum między innymi instrumenty muzyczne, nagłośnienie, oświetlenie sceny oraz wiele innego przydatnego wyposażenia.
-Czy GCK współpracuje z młodzieżą ?
-Myślę, że tak. Naszym założeniem jest współpraca z każdym przekrój wiekowy w społeczności naszej lokalnej. Moim priorytetem jest młodzież i oprócz tego, że jestem dyrektorom GCK oraz prezesem stowarzyszenia „Aktywna Kłoda” , które powstało z myślą o młodzieży.
– Jakie plany i marzenia na przyszłość ma GCK?
-W tej chwili, jeżeli chodzi o najbliższe plany to realizujemy trzy wnioski. W ramach programu PROW doposażenie świetlic, ponieważ w naszym zakresie są jeszcze trzy świetlice wiejskie w sprzęt komputerowy, w sprzęt biurowy w stoły bilardowe i to chyba jest najbliższy temat. Moim największym marzeniem jest stworzenie w GCK namiastki muzeum w połączeniu z wykorzystaniem nowoczesnych środków multimedialnych, czyli coś w stylu muzeum tradycyjne z pięknymi gablotami, stołami wystawowymi. Mamy przygotowany projekt odnośnie wirtualnej odbudowy zamku w Rytwianach. Chcemy odbudować ten zamek w sposób wirtualny.
-Czy są organizowane zajęcia z języka angielskiego dla młodzieży?
-Aktualnie w wachlarzu zajęć nie ma oferty językowej. Była proszona firma zewnętrzna o analizę rynku i z jej rozeznania wynikało, iż zajęcia z języków obcych nie cieszyłyby się dużym zainteresowaniem. Jednak jesienią była przeprowadzana akcja z charakterystycznym czerwonym autobusem, w którym prowadzone były warsztaty językowe. Ponadto można było odbyć konwersację w języku angielskim, sprawdzić swoje umiejętności językowe. Mam nadzieję , że znajdą się środki na kolejne tego typu akcje krzewiące wiedzę o innych kulturach.
-Jakie ciekawe wydarzeniem, jest zaplanowane w najbliższej przyszłości?
-Najbliższym wydarzeniem na które serdecznie zapraszam, jest święto żołnierzy wyklętych. Święto to, obchodzone już po raz czwarty ma nam nie tylko przybliżyć historię bohaterów walczących o wolną Polskę, ale także skłonić do refleksji dotyczącej nieraz naszych dziadków i przywrócić szacunek Tym którzy dla dobra ojczyzny ,poświęcili swoje życie i życie swoich rodzin
-Jak działa sekcja strzelecka?
Sekcja strzelecka, bardzo dobrze funkcjonuje w naszym regionie i odnosi duże sukcesy w strzelectwie. Jednak branie udziału w zawodach strzeleckich to tylko jedna z aktywności związku. Strzelcy biorą także udział w wyjazdach na poligony, gdzie uczą się dyscypliny, podnoszą swoją sprawność swoją sprawność fizyczną, rozwijają umiejętność współdziałania w grupie. Jest to ćwiczenie hartu ducha, siły woli, umiejętność zmagania się ze swoimi słabościami.(I podobnie jak każda aktywność dodatkowa) branie udziału w sekcji strzeleckiej ćwiczy umiejętność planowania czasu. Osoby, które są zaangażowane w dodatkową działalność są dobrze zorganizowanie.
Comments are closed.