Dzień dobry Smerfiki. Zaczynamy kolejny dzień zabawą.
Proszę, aby rodzice przeczytali wam wiersz „Wiosenne powroty”:
Przyszła wiosna,
a tuż za nią
ptaki przyleciały.
Teraz będą
jak co roku
gniazda zakładały.
Bocian lubi
patrzeć z góry –
dom ma na topoli.
Za to żuraw
wśród mokradeł
raczej mieszkać woli.
A jaskółka
gdzieś pod dachem
gniazdko swe zakłada.
Zaś kukułka
swoje jajka
niesie do sąsiada.
Tyle ptaków
powróciło
do nas razem z wiosną!
W dużych gniazdach,
małych gniazdkach
niech pisklęta rosną!
Odpowiedzcie na pytania na podstawie wysłuchanego utworu.
−Jakie ptaki są wymienione w wierszu?
−Gdzie znajduje się dom bociana?
−Jak myślicie, co to są mokradła?
−Gdzie zakłada gniazdko jaskółka?
−Co robi z jajkami kukułka?
−Jak się nazywają dzieci ptaków?
-Ile ptaków było wymienionych jest w wierszu?
– Którego ptaka znasz?
A teraz posłuchajcie o informacji i ptakach, które były w wierszu :
Bocian :
Stojący bocian biały mierzy około 80 cm. Masa ciała dorosłego ptaka wynosi od 2,7 do 4,5 kg, a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2 m. Pokarm bociana stanowią wyłącznie zwierzęta, które należą do różnych grup systematycznych. Ofiarami są m.in. płazy, gryzonie, ssaki owadożerne (np. krety), duże owady (np. szarańczaki, chrząszcze), ryby, dżdżownice a czasami gady czy pisklęta lub jaja ptaków. Skład bocianiej diety zmienia się w zależności od rejonu, pory roku oraz od panujących warunków.
Żuraw:
Długość ciała: 105-130 cm. Ptak większy od bociana o popielatym ubarwieniu z czarną szyją i głową oraz białą szeroką brwią za okiem. Na ciemieniu czerwona plama. Z tyłu ciała zwisa pióropusz wydłużonych i wygiętych piór. W locie przypomina bociana, lecz różni się ubarwieniem i aktywnym sposobem lotu. Żuraw będąc do niedawna ptakiem skrytym i wymagającym odludnych siedlisk, ostatnio kolonizuje tereny w pobliżu człowieka, co przyczynia się do znacznego wzrostu jego liczebności. Pożywieniem jego jest głównie urozmaicony pokarm roślinny, ale zjada również drobne zwierzęta.
Jaskółka:
Niepozorny, mały, granatowo-biały ptak z bordową plamą wokół dzioba, każdego roku musi pokonać tysiące kilometrów, by dotrzeć na zimowiska, a później wraz z nadejściem wiosny, z powrotem tam, gdzie się wykluł. Jaskółka dymówka mimo swojej filigranowej budowy jest podróżnikiem naprawdę ciężkiej wagi. Pozory nieraz mylą, ale w przypadku jaskółki dymówki szczególnie, no bo jak to możliwe, że tak małe stworzenie, ważące zaledwie 20 gramów jest w stanie pokonać nawet 10 000 km? Jaskółki dymówki zjadają prawie wyłącznie owady łapane w powietrzu.
Kukułka:
Kukułka pospolita zamieszkuje całą Europę, sięgając aż na wschód poprzez Azję do Kamczatki. Przylatuje do Polski dopiero w końcu kwietnia, odlatuje zwykle w końcu sierpnia, lub we wrześniu. Kukułka pospolita wybrała sobie bardzo ryzykowny sposób na życie. Podrzucając swoje jaja do gniazd innych ptaków, walczy o przetrwanie. Ciało osiąga długość 32-38 cm przy wadze 120 g, rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 21- 29 cm. Kukułki są owadożerne. Główny element ich diety stanowią gąsienice motyli i chrząszcze.
Posłuchaliście wiadomości o ptakach, poznaliście ich wygląd i zwyczaje. Teraz pokolorujcie tego ptaka , który jest największy, i tego który jest najlżejszy.
A teraz po ciężkiej pracy należy Wam się zabawa. Pobiegajcie po podwórku, a potem gdy już się zmęczycie wróćcie do domu tak jak ptaki wracają do swoich gniazdek wiosną.
Miłej zabawy.
Mariola Wnuk
Comments are closed.