Dzień dobry,
Tematem dzisiejszych zajęć jest Architektura i sztuka klasycyzmu w Polsce.
W dniu dzisiejszym będziemy omawiać Klasycyzm w Polsce nawiązując do tematu kultury Oświecenia
Podręcznik str. 165-166
Przypomnijmy :
Klasycyzm – kierunek w sztuce występujący od drugiej połowy XVII w. do pierwszego trzydziestolecia XIX w. Bezpośredni wpływ na ukształtowanie się klasycyzmu miał wzrost zainteresowania sztuką starożytną, czyli antykiem. Klasycystyczni architekci, malarze i rzeźbiarze fascynowali się dokonaniami Greków i Rzymian. Nowy styl cechowała harmonia, ład oraz oszczędności w zdobieniu, przeważają linie proste, bez łuków i zakrzywień ( pamiętamy z lekcji poprzednich ,że przykładem klasycyzmu jest Panteon w Paryżu i charakterystyczne cechy budowli to : kopuła, kolumny, tympanon, stosowany już w antyku).
W Polsce w tym czasie powstało wiele wspaniałych rezydencji oraz światyń, tak jak w innych częsciach Europy wzorowano się na antyku, bardzo często stosowano kolumny- Proszę otworzyć podrećzniki na s.165 i wymienić zabytki klasycyzmu w Polsce.
Należy również pamiętać, że jedną z najpiękniejszych budowli klasycystycznych jest znany Wam Pałac Na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie nazywany również Pałacem na Wyspie ( str. 166) . W zeszycie wymień charakterystyczne elementy tej pięknej budowli.
Praca domowa : Proszę wykonać w formie Prezentacji ( jeżeli uczniowie nie dysponują programem Wykonaj w Zeszycie)
Tematy do wyboru
- ” Zabytki sztuki klasycystycznej w moim regionie”
- ” Klasycyzm w Polsce- literatura, sztuka, malarstwo, rzeźba”
Termin: do 14.04.2020 r.
Pozdrawiam,
Emma Nowak-Gad
Comments are closed.