Dzisiaj chcę Wam przedstawić, jak można wykorzystać gazetę w zabawach logopedycznych w domu.
Udanej zabawy.
Ćwiczenia oddechowe
,,Możesz wykorzystać całe strony gazet, przygotowane wcześniej paski lub, razem z dzieckiem, wytargaj podłużne kawałki papieru. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy Twój Maluch nie ma kataru (zatkany nos spowoduje, że ćwiczenia nie będą miały sensu). Istotne jest, aby ćwiczenia oddechowe kształtowały prawidłowe oddychanie lub było skoncentrowane na pogłębianiu fazy wydechowej. We wskazanych tu ćwiczeniach Dziecko powinno nabierać powietrza nosem, a wypuszczać (wydychać) ustami. Nie rób wszystkich na raz, żeby nie przemęczyć Malucha. Pamiętaj też o tym, aby przed wykonaniem ćwiczeń oddechowych przewietrzyć pomieszczenie.
- Przytrzymujcie paski w różnych miejscach głowy i dmuchajcie na nie nosem lub ustami i obserwujcie – rusza się, czy nie? Które miejsce “przyklejenia” jest lepsze: środek głowy, czoło, nos? A może policzek lub broda? Dlaczego?
- Przytrzymaj pasek w okolicy głowy Malucha. Zadaniem dziecka jest takie ustawienie ust, aby strumień powietrza skierowany był na pasek i poruszał nim! Niech Maluch kombinuje: przesuwa dziobek na prawo i lewo, kieruje strumieniem powietrza do góry i na dół!
- Pasek na pół! Dwiema rękami ugniatajcie kulki gazetowe (w każdej ręce jedna kulka, ugniatajcie równocześnie obie). Jedna kulka na dłoni lewej, druga na prawej. Mocny wydech ustami i…. która poleciała dalej? Zróbcie konkurs Rodzic – Dziecko!
- Zbudujcie wspólnie labirynt z dostępnych Wam klocków, a wcześniej ugniecioną kulkę przeprowadźcie (nie używając palców!) przez zakamarki budowli. Do tego samego zadania możecie użyć słomki do napojów, przez którą dmuchając – wprowadzicie kulkę w ruch. Zadanie konkursowe – komu uda się szybciej: Mamie, Tacie czy Maluchowi?
- Potargany na mniejsze kawałki pasek kładziemy na ręce. Dziecko dmucha i… próbuje złapać kawałek papieru “w locie”.
Ćwiczenia artykulacyjne
- Ćwiczenia głosek szumiących: gazeta pocięta w paski przyda się do naśladowania szumiących witek wierzby. Dziecko stoi, ręce w górze, paski w dłoniach (może być ich wiele, będzie więcej frajdy!) i naśladuje szum liści podczas powiewu wiatru: szszsz…. Super, jeśli będziecie zmieniać jego tempo i głośność. Inaczej słychać ten dźwięk podczas wiosennego wietrzyku, a inaczej podczas silnej wichury, prawda?
- Te same witki dzięki Waszej wyobraźni mogą zamienić się w szemrzący strumyk, który czasem jest cichutkim i leniwym strumyczkiem, a innym razem – rwącą rzeką! (szszszsz….)
- TARGANIE!!! Sprzyja ćwiczeniu sylab szumiących: targamy obiema rękami, a każdy ruch to wyartykułowanie głośnego SZU! Jest hałas, jest targanie – jest zabawa!
- Powtarzanie sylab i wyrazów może stać się świetną zabawą logopedyczną, jeśli kulkami z gazety będziecie rzucać w coś – do okręgu, do miski, w pustą butelkę po wodzie lub po prostu do pojemnika na papier (ekologia, a co!). Każdy poprawnie wypowiedziany wyraz lub sylaba będzie uwieńczony rzutem. Dzieci to uwielbiają!
Nauka czytania
- Gazety lub ich kawałki przydają się również w nauce czytania. Można pobawić się w układanie z nich wskazanych liter lub wyklejać przygotowany wcześniej kształt litery lub sylaby. Pamiętaj, żeby wzory były wystarczająco duże, aby Twoje dziecko poradziło sobie z wykonaniem zadania!
Ćwiczenia manualne
- Składanie czapek pirackich, łódek, stateczków, kwiatuszków… Może warto przypomnieć sobie origami?” https://www.youtube.com/watch?v=b385fkYM844 https://www.youtube.com/watch?v=-PlkNStPDQU https://www.youtube.com/watch?v=mF3mUchYAi0
- Ugniatanie kulek, wyginanie pasków, tworzenie gazetowych węży – takie ćwiczenia wzmocnią siłę rąk Twojego dziecka oraz przyczynią się do rozwoju precyzji manualnej.
- Wyklejanie kształtów, obiektów i konturów przedmiotów – wzmocni rękę i pomoże stworzyć piękne prace plastyczne z wykorzystaniem kleju i gazety (odskocznia od kredek i kolorowanek).
- Narysuj na gazecie kontur kota, psa, krowy – najprościej, jak potrafisz. Poproś dziecko, aby spróbowało “wytargać” rysunek po linii!
Ćwiczenia ruchowe
- Pamiętasz zabawę “Taniec na gazecie”? Tańcz tak, aby ani jeden paluszek nie uciekł poza brzeg kartki. Zadanie zaliczone? Uwaga, składamy gazetę na pół 🙂
- “Przyklejanie”. Dziecko spaceruje, podskakuje lub tańczy w rytm muzyki (gazeta rozłożona na podłodze); podczas przerwy w muzyce wymawiasz nazwę części jakiegoś ciała.. a zadaniem dziecka jest takie kombinowanie, żeby wskazaną część ciała do tej gazety.. przykleić. Przykład? Ręka – dziecko kładzie dłoń na gazecie; stopa – staje na gazecie; plecy – kładzie się; kolano – klęka; pupa – siada:)
- Podawanie w duecie: przygotujcie dużą kulę gazetową. Wykorzystajcie ją jak piłkę i podawajcie ją sobie w różny sposób – pod łokciem, między nogami, nad głową… Gdy już skończą Wam się pomysły, podawajcie ją sobie nogami!”
Anna Czołba
Źródło: https://www.logotorpeda.com/oddech-relaksacja/gazeta-najlepsza-na-domowe-zabawy-logopedyczne/
Comments are closed.