Grupa„Leśne Duszki”
Wychowawca: Małgorzata Jastrząb
W roku szkolnym 2019/2020 grupa „Leśne Duszki”, przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” autorstwa: Anety Konefał. Głównym celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych we współpracy z różnymi instytucjami i osobami : Cele szczegółowe to między innymi : – zachęcanie dorosłych do głośnego czytania – uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie nawyków czytelniczych; – tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela; – wprowadzenie dzieci w świat literatury;- budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną: – rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności u dzieci;- włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowisk lokalnych; Akcja „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” to wyjątkowe ogólnopolskie wydarzenie, w ramach którego miłość do czytania przekazywana jest najmłodszym w przedszkolach. Projekt jest zgodny z podstawą wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2019/2020.
We wrześniu przedszkolaki rozpoczęły realizację MODUŁU I „Mały Miś – czytające Przedszkolaki, czyli tzw. wersja przedszkolna. Dzieci bardzo lubią słuchać bajek, więc czytamy codziennie w ramach poobiedniej relaksacji, a Teddy- Bruno z nami. To miś, którego wybrały dzieci i takie właśnie nadały mu imię. Miś ten przez kilka tygodni wędrował po domach „Leśnych Duszków” z dzienniczkiem „pod pachą”. Żeby uniknąć sytuacji i wątpliwości do kogo powinien nasz pluszowy kolega trafić zdecydowałam się na losowanie-karteczki z imieniem misia. Zadaniem dziecka była opieka nad misiem, uzupełnienie dzienniczka podróży rysunkiem dla misia na temat przeczytanego utworu i odrysowanie swojej dłoni na pamiątkę oraz wspólnie z rodzicami przeczytanie bajki i zapisanie tytułu w dzienniczku. W ten sposób powstał „misiowy” dzienniczek z najpiękniejszymi ilustracjami, w tworzeniu którego zaangażowały się przedszkolaki oraz ich rodzice, rodzeństwo. Świadczy to o tym, że wspólne czytanie dostarczyło wiele radości i wspaniałych przeżyć, zarówno dzieciom jak i dorosłym. Każdy przedszkolak miał okazję pochwalić się swoim rysunkiem na forum grupy, opowiedzieć jaką bajkę, wiersz czy też komiks poznał. Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie oraz kształtować umiejętności społeczne. Dzieci były zachwycone możliwością udziału w projekcie, a najczęściej podkreślały, że cieszyły się z możliwości wzięcia misia do domu, zaopiekowania się nim, a i losowanie było momentem wzbudzającym wiele emocji.
Brakujące zdjęcia „Czytających Przedszkolaków” zostaną dodane:-)
Na przełomie listopad/grudzień „Leśne Duszki” uczestniczyły w realizacji II Modułu „Misiowy wolontariat” w ramach którego poznały ideę wolontariatu, dowiedziały się, co znaczą słowa: wolontariat i wolontariusz oraz przekonały się, że nie tak trudno wyciągnąć pomocną dłoń do potrzebujących. Miś-Teddy Bruno uczył dzieci wrażliwości społecznej oraz pomagania innym. Poprzez bajki i wierszyki pokazał, że satysfakcja z ofiarowania komuś uśmiechu jest największym podziękowaniem i nagrodą za wykonaną pracę. Wszyscy bardzo zaangażowali się w przygotowywanie darów, w ich pakowanie i ozdabianie, w ramach swojej grupy co sprawiło nam niesamowitą radość.
Efektem finalnym do zaprezentowania jest gazetka ścienna dla rodziców. W tą szlachetną inicjatywę zaangażowała się cała nasza placówka. Dzięki tak licznej pomocy i zaangażowaniu wychowawców, rodziców, pracowników szkoły i innych darczyńców – paczki wypełniły wóz strażacki OSP w Rytwianach. Wsparcie materialne, ale również nadzieja i wiara w ludzką dobroć trafiły do potrzebujących rodzin w Tarnobrzegu w Weekend Cudów. Nam pozostaje radość z tego, że mogliśmy uczestniczyć w tej szlachetnej akcji. Dziękujemy bardzo P. Anecie Urbanowicz, która po raz kolejny wszystkie sprawy związane ze „Szlachetną paczką” wzięła na siebie, a więc skompletowanie wszystkich potrzebnych produktów, pakowanie, przewiezienie do punktu zbiórki. Dzięki temu paczki przygotowane były zgodnie ze standardami Szlachetnej Paczki.
25 listopada wszystkie misie na całym świecie obchodzą swoje święto. W przedszkolu jak co roku święto pluszowego misia jest obchodzone bardzo szczególnie. Tego dnia, każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka by uczcić Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mięciutkie, pluszowe, kolorowe, duże i malutkie –misie opanowały Przedszkole. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania dzieci z historią pluszowego misia oraz przypomnienia najsławniejszych bohaterów spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. Dzieci miały również okazję zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwości zabawy z pluszakiem. Były również tańce, zagadki, piosenki- wszystko to co „misiowe”. Dziękujemy rodzicom za słodki poczęstunek i pomoc w organizacji „misiowego” święta. Dzień Pluszowego Misia był częścią realizowanego w grupie „Leśne Duszki” projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” – MODUŁ IV – DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Efektem finalnym do zaprezentowania celem uzyskania certyfikatu za moduł było utworzenie przez grupę- „Misiowego regulaminu małego czytelnika”, „Kodeksu dobrych praktyk czytelniczych”.
W ramach projektu „Leśne Duszki” udały się również na wycieczkę do Biblioteki szkolnej. Celem spotkania było: zapoznanie z zawodem bibliotekarza, rozbudzenie zainteresowania książkami, rozwinięcie potrzeby chodzenia do biblioteki. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i czytelni. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, atlasy, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Pani Agata pokazała dzieciom jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Dzieci miały okazję wysłuchać bajki pt. „Pisklak” Doroty Gellner, która pokazała im, że akceptacja, uwaga i miłość najbliższych jest w życiu najważniejsza. Wypożyczyliśmy również książeczkę, by móc ją czytać w przedszkolu w czasie poobiedniej relaksacji.
Grupa „Leśne Duszki” systematycznie realizuje projekt „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, podczas którego dzieci wykonują rozmaite działania mieszczące się w konkretnych modułach. Jednym z modułów jest temat „Mały Miś i prawa dziecka”. W 30 rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach dziecka Mały Miś zachęca do przypomnienia podstawowych praw najmłodszych. Dzieci w toku zajęć oraz na podstawie wiersza „O prawach dziecka” – M. Brykczyńskiego dowiedziały się jakie mają prawa (nie pomijając też obowiązków). Wybrały się w podróż po Krainie Praw Dziecka gdzie miały okazję omówić obrazki związane z tematem, wykonać własną pracę plastyczną „Namaluj swoje prawa”, odegrać scenki sytuacyjne, pobawić się z Misiem, by na koniec zaśpiewać piosenkę pt.: „Prawa dzieci” Ref. Dzieci swoje prawa mają teraz wszyscy je poznają. Mam prawo ze swoją rodziną być w swoim kraju godnie, bezpiecznie żyć i mieć swoje miejsce by w nim schronić się, a gdy zachoruje, by ktoś leczył mnie. Ref. Dzieci swoje prawa mają teraz wszyscy je już znają. Mogę swoje zdanie i sekrety mieć, bawić, uczyć się, gdy tylko mam chęć. Ja mam swoje prawa, proszę, szanuj mnie, kochaj i przytulaj, kiedy jest mi źle.
W ramach realizacji 6 Modułu „Bezpieczni z Małym Misiem” czytano dzieciom utwory na temat bezpieczeństwa. W myśl powiedzenia, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, rozmawialiśmy o bezpiecznym Internecie już teraz, by w przyszłości stał się bezpiecznym narzędziem zabawy i nauki dla naszych dzieci. W czasie zajęć przedszkolaki dowiedziały się co to jest Internet i sieć, jakie mogą być korzyści z jego użytkowania, a także jakie mogą wystąpić niebezpieczeństwa. Zastanawialiśmy się jak należy korzystać z niego, aby było bezpiecznie.
W przedszkolu gościliśmy również ratownika medycznego i studentkę pielęgniarstwa – p. Annę i Andrzeja Kruk – prywatnie rodzice Aluni z grupy „Leśne Duszki”.
Dzieci najpierw miały okazję obejrzeć stroje pielęgniarki, ratownika i wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy; w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorką (trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy).Następnie z wielką uwagą przyglądały się jak pan ratownik demonstrował sztuczne oddychanie i masaż serca na przywiezionych przez siebie fantomach. Później najdzielniejsze przedszkolaki próbowały same udzielać pierwszej pomocy pod bacznym okiem instruktora. Dzieci miały też okazję przypomnieć i utrwalić sobie numery telefonów alarmowych. Podczas tego spotkania dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które na pewno zostaną zapamiętane i w razie konieczności użyte. DZIĘKUJEMY ! To była dla nas wszystkich bardzo cenna lekcja.
Na zakończenie spotkania Pani Ania przeczytała dzieciom wierszowaną bajkę pt. „Myszka ratowniczka”. Działania zostały wsparte twórczością plastyczną dzieci i wykonano wspólny plakat zachęcający do przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
„Leśne Duszki” obchodziły również „Dzień Chłopaka” i „Święto Małych Kobietek”. Dziękuję serdecznie Radzie Rodziców za przygotowanie Pięknych Dyplomów i słodkich upominków :-)
Zabawę andrzejkową :-) Tego dnia przedszkolaki wzięły udział w licznych zabawach i wróżbach andrzejkowych, w czasie których dzieci mogły uchylić drzwi do przyszłości…:-)
6 grudnia podczas wizyty Mikołaja w przedszkolu wszystkie przedszkolaki otrzymały upominki od niezwykłego gościa.
Bawiliśmy się również na Balu karnawałowym….
Comments are closed.