Matematyka

Temat: Mnożenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000.

Zadanie 1    Przepisz do zeszytu zadanie :

Jeden kg jabłek kosztuje 95 gr . Ile trzeba zapłacić za 10 kg  jabłek?

Wykonaj obliczenia według schematu:

95 gr x 10 = 950 gr = 9 zł 50 gr

lub 95 gr = 0,95 zł

0,95 zł x 10 = 95 gr x 10 = 950 gr = 9 zł 50 gr = 9,5 zł

Porównaj położenie przecinka w liczbach 0,95 zł i 9,50 zł

Zapamiętaj ( zapisz w zeszycie)

Po pomnożeniu ułamka dziesiętnego przez 10 przesuwamy przecinek o jedno miejsce w prawo.

Zadanie 2

Jeden kg jabłek kosztuje 95 gr. Ile trzeba zapłacić za 100 kg ?

Wykonujemy obliczenie

95 gr x 100 = 9500 gr = 95 zł

lub inaczej   95 gr = 0,95 zł

0,95 zł x 100 = 95 zł

Porównaj położenie przecinka w liczbach:     0,95 zł i 95 zł

Zapisz wniosek do zeszytu

Jeżeli ułamek dziesiętny mnożymy przez 100, to należy przecinek przesunąć w prawo o dwa miejsca .

Analogicznie postępujemy gdy ułamek dziesiętny  mnożymy przez 1000, 10000 i t d.

Ogólnie . Przy mnożeniu ułamka dziesiętnego przez 10, 100, 1000 przesuwamy przecinek o tyle miejsc w prawo ile jest zer w danej liczbie.

Praca domowa  ( prześlij na adres : dyrekzsprytwiany@wp.pl

Oblicz;         10 x 4,3 =                                     5,6 x 100 =                                                        1000 x 0,2 =

0,062 x 100 =                             1,36 x 1000 =                                                    0,7 x 100 =

0,6 x 1000 =                               0,02 x 1000 =                                                 1000 x 1,6 =

Obejrzyj lekcje  na Szkoła z TVP- Vod tvp.pl z dnia 04.05.20  Matematyka

 

Przejdź do treści